Morela Harcot - niezwykle popularna odmiana. Sprawdź, dlaczego!

Morela Morela

Morela Harcot to odmiana wyhodowana w Kanadzie. Jest niezwykle popularna, ponieważ rodzi bardzo atrakcyjne owoce, które nadadzą się zarówno do celów deserowych, jak i na przetwory. Przede wszystkim jednak drzewo to dobrze znosi nagłe spadki temperatury, ale tylko te zimowe. Niestety, wiosenne przymrozki mogą doprowadzić do uszkodzeń kwiatów, czego skutkiem może być nierozwinięcie się owoców i brak plonu.

Opis drzewa

Odmiana ta rośnie naprawdę silnie i wytwarza dużą i mocno rozłożystą koronę. Składające się na nią jednoroczne pędy są grube, ale długie, oraz – co ciekawe – ubarwiają się na bordowo od nasłonecznionej strony. Liście z kolei są ogólnie ciemnozielone, a na wierzchołkach pędów – wręcz buraczkowe. Okazałe kwiaty Harcota są koloru białego.

Owoce

Owalne morele zradzane przez to drzewo określa się jako umiarkowanie duże, choć potrafią wyrosnąć na całkiem dorodne. Przykładowo: ich średnia waga wynosi 40–60 g, ale są okazy, które mogą mieć nawet powyżej 80 g. Skórka ubarwia się na pomarańczowo, jednak ok. 30–60% jej powierzchni jest w stanie się pokryć jasnoczerwonym, a przy tym lekko rozmytym, rumieńcem. Ogólnie jest trochę twardawa i kwaśna. Ma też, niestety, niewielką tendencję do pękania przy wierzchołku. Miąższ z kolei jest ciemniejszy niż skórka. Jego największymi zaletami są: bezproblemowe odchodzenie od pestki, soczystość, jędrność, delikatność i pyszny słodki smak.

Wymagania

Drzewo to preferuje glebę ciepłą i próchniczą. Zatem samo stanowisko musi być w miarę wyeksponowane, tak aby Harcot mógł łapać dużo promieni słonecznych. Przy tym wszystkim jednak miejsce takie powinno być dosyć zaciszne i osłonięte od wiatru. Odmiana ta wymaga również obecności innych moreli, które będą kwitły w podobnym czasie. Wynika to z tego, że jest to roślina samobezpłodna. Za najlepszy zapylacz uznaje się odmianę Hargrand.

Uprawa

Morelę tę da się zaszczepić zarówno na siewkach śliwy ałyczy, jak i na Węgierce Wangenheima. W pierwszym przypadku rozstawa powinna wynosić 6 m × 4 m, ponieważ ałycz wzmaga siłę wzrostu. W drugim z kolei drzewa sadzi się w rozstawie 5 m × 5 m (lub nawet 5 m × 2,5 m) ze względu na półkarłowy wzrost odmian.

Zbiór

Harcot zaczyna owocować wcześnie, bo na przełomie lipca i sierpnia. Przybliżony termin dojrzewania na terenach centralnej Polski wyznaczany jest z reguły na okres mniej więcej od 30 lipca do 5 sierpnia. Niewątpliwą zaletą moreli należących do tej odmiany jest to, że zawsze dojrzewają one równomiernie i nie mają skłonności do przedwczesnego opadania.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Czynczyk A., Lange E., Mika A. i in., Sadownictwo, Warszawa 2002, s. 334–343.
  2. Drzewa i krzewy owocowe, „Kwietnik”, nr 9/2004, s. 55.
  3. Jakubowski T., Brzoskwinie i morele, Warszawa 2002, s. 39–40.
  4. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 289–290.
  5. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 389.
  6. Sadownictwo, red. S. A. Pieniążek, Warszawa 2000, s. 80.
  7. Uprawa brzoskwiń i moreli, red. H. Morgaś, Kraków 2005, s. 26–27.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki