Morela Wczesna z Morden - ceniona w Polsce, wysoko plenna odmiana towarowa

Morela Morela

Morela Wczesna z Morden to kanadyjska odmiana wpisana do Krajowego Rejestru COBORU. W Polsce ceni się ją szczególnie ze względu na jej niesamowitą odporność na mróz i ponadprzeciętną plenność. Cechy te wpływają na to, że Wczesną z Morden uprawia się w sadach produkcyjnych na skalę towarową.

Opis drzewa

Drzewo to charakteryzuje się dosyć dużą siłą wzrostu. Niezmiernie ciekawa jest wytwarzana przez nie korona, która jest dosyć specyficzna, a przez to i łatwo rozpoznawalna. Jest ona zarówno szeroka oraz rozłożysta, jak i spłaszczona, a na dodatek raczej słabo zagęszczona. Pędy jednoroczne wyrastają na grube i długie, a także nabierają jasnobrązowego koloru. Liście z kolei ubarwią się na odcień jasnej zieleni, ale przy wierzchołkach pędów będą czerwone. Kwiaty Wczesnej w okresie kwitnienia pełnią funkcję zdecydowanie ozdobną przez wzgląd na swój duży rozmiar i piękny różowy kolor.

Owoce

Morele należące do tej odmiany są równie charakterystyczne, co pokrój samego drzewa. Co więcej, są na tyle oryginalne, że na Śląsku mówi się na nie osobno „cytrynki”. A wszystko zapewne ze względu na ich kształt – są owalne, o silnie spłaszczonych bokach, a na końcu mają wyraźny czubek. Ogólnie ich skórka jest soczyście pomarańczowa i widocznie omszona, dosyć gruba, ale przy tym miękka. Ciekawe jest to, że pokrywa się ona lekko kropkowanym rumieńcem w góra 10%, a najczęściej – w ogóle. Tak samo interesujący jest sam miąższ – koloru pomarańczowego, umiarkowanie soczysty, ale za to w miarę słodki i o ciekawej melonowatej konsystencji. Poza tym będzie on odstawał od pestki. Wagowo owoce Wczesnej z Morden kształtują się na poziomie 30–50 g.

Owocowanie i zbiór

Roślina ta należy do grupy samopylnych, ale zauważa się, że obecność w pobliżu innych odmian jest w stanie zwiększyć jej plenność, która – notabene – i tak jest wysoka. Wczesna z Morden owocuje i na długo-, i na krótkopędach, a zaczyna to robić już w drugi rok po posadzeniu.

Odmiana ta zaczyna dojrzewać w połowie lipca. Zazwyczaj w podobnym czasie, co Early Orange. Jednak przybliżony termin dla centralnej Polski to okres między 23 lipca a 3 sierpnia. Ważnym jest, że Wczesna nie ma skłonności do pękania w trakcie deszczów i bardzo dobrze nadaje się na transport. Niestety, ma jedną wadę – jej owoce łatwo opadają z drzew.

Wytrzymałość

Drzewo to można określić jako praktycznie mrozoodporne. Okazuje się bowiem, że jest ono w stanie znieść temperaturę do -35°C. Tak samo świetnie z zimowym chłodem czy wiosennymi przymrozkami poradzą sobie pąki kwiatowe. Oprócz tego jest to odmiana mało wrażliwa na choroby.

Zastosowanie

Morela ta nada się i do bezpośredniego spożycia, i na przetwory. Bardzo chętnie robi się z niej także kompoty, ponieważ jej owoce się w nich nie rozlatują – skórka nie pęka, a ścisły i mało włóknisty miąższ się nie rozchodzi. Istotne jest też to, że w Kanadzie Wczesną z Morden uprawia się głównie na nasiona do produkcji podkładek wytrzymałych na mróz.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Czynczyk A., Lange E., Mika A. i in., Sadownictwo, Warszawa 2002, s. 334–344.
  2. Jakubowski T., Brzoskwinie i morele, Warszawa 2002, s. 40–41.
  3. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 290.
  4. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 391.
  5. Sadownictwo, red. S. A. Pieniążek, Warszawa 2000, s. 81.
  6. Uprawa brzoskwiń i moreli, red. H. Morgaś, Kraków 2005, s. 26–27.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki