Morela Sirena - odporna na mróz odmiana o dużych, owalnych owocach

Morele Morele

Morela Sirena to wyhodowana w Rumunii odmiana dojrzewająca późno. Została uznana za interesującą ze względu na swoje dosyć duże i wyraźnie owalne owoce. Jej niewątpliwymi zaletami są także w miarę wysoka odporność na mróz oraz tolerancja na brunatną zgniliznę drzew pestkowych.

Opis

Drzewo to charakteryzuje się umiarkowaną siłą wzrostu. Wytwarza szeroką i mocno rozłożystą koronę, ponieważ składające się na nią gałęzie rosną pod szerokimi kątami. Wspaniale prezentują się też kwiaty Sireny: są duże, białe, ale przede wszystkim – bardzo dobrze radzą sobie z przymrozkami.

Jeśli chodzi o owoce, to konsumentom z pewnością spodoba się ich wręcz słoneczna skórka – ogólnie pomarańczowa, ale nawet w 60% pokryta czerwonym kropkowanym rumieńcem. Również miąższ jest zachęcający – jasnopomarańczowy, aromatyczny i soczysty. Dodatkową zaletą okazuje się niewielka pestka świetnie oddzielająca się od miąższu. Co do masy moreli zradzanych przez Sirenę, to kształtuje się ona na poziomie 45–65 g.

Wymagania

Morelę tę powinno się uprawiać na siewce śliwy ałyczy, która wpłynie na siłę wzrostu Sireny. Wtedy jednak rozstawa musi być nie gęstsza niż 6 m × 4 m. Najkorzystniejszą glebą dla tego drzewa będzie ta żyzna i przepuszczalna. Poradzi sobie ono jednak nawet z taką skalistą, suchą i dosyć płytką. Byleby nie okazała się podmokła, ponieważ takiej po prostu nie toleruje.

Pielęgnacja

Gdy ma się do czynienia z drzewkiem morelowym, to należy pamiętać o przerzedzaniu zawiązków. Dobrze doprowadzić do tego, by odległość między owocami wyniosła ok. 13 cm. Co do nawożenia, to trzeba wyrzekać się środków azotowych, a korzystać z naturalnych bądź organicznych. Przykładowo zaleca się do 10 l wody dodać 0,5 l gnojówki z żywokostu i taką mieszanką podlać Sirenę dwa razy w odstępie dwóch tygodni.

Zbiór

Ponieważ jest to odmiana późna, to do oberwania będzie się nadawała dopiero w drugiej połowie sierpnia (mniej więcej w okresie od 13 do 19 sierpnia). Zazwyczaj dokładny termin przypada w ok. 16–20 dni po rozpoczęciu owocowania moreli Early Orange. Badania wykazują, że w optymalnych warunkach mikroklimatycznych Sirena może dać nawet 35 kg plonu.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Dereń D., Pielęgnowanie drzewek morelowych, „Mój Piękny Ogród”, nr 6/2006, s. 60.
  2. Jakubowski T., Brzoskwinie i morele, Warszawa 2002, s. 49.
  3. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 288–293.
  4. Uprawa brzoskwiń i moreli, red. H. Morgaś, Kraków 2005, s. 27, 30.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki