Morela Hargrand - nowa odmiana o dużych, jędrnych owocach

Morele Morele

Morela Hargrand została wyhodowana całkiem niedawno w Harrow w Kanadzie. Popularność zyskała dzięki sporych rozmiarów owocom o dużej jędrności. Cecha ta sprawia, że bardzo chętnie wykorzystuje się je przykładowo do konserwowania w syropie.

Opis

Odmiana ta rośnie umiarkowanie silnie i tworzy szeroką oraz mocno rozłożystą koronę. Pięknie prezentują się również jej kwiaty – okazałe i śnieżnobiałe. Co do owoców, to są one niezwykle reprezentatywne, szczególnie ze względu na swoją dorodność. Okazuje się bowiem, że jeden okaz może ważyć nawet do 100 g (średnia masa to z kolei 70–80 g). W kształcie są one owalne i wyraźnie spłaszczone od strony szypułki. Skórka barwi się na pomarańczowo, ale w ok. 20% pokrywa się lekko plamistym czerwonym rumieńcem. Miąższ ma taki sam kolor jak skórka, jednak przy pestce może być trochę jaśniejszy. Najważniejsze jednak, że dobrze oddziela się od pestki, jest aromatyczny i smaczny.

Wymagania

Morela ta najlepiej będzie rosła na podkładce z ałyczy, co wpłynie na siłę jej wzrostu. W takiej sytuacji rozstawa powinna wynosić 6 m × 4 m. Co do gleby, to najlepiej nada się żyzna, głęboka i przepuszczalna, o lustrze wody nie wyższym niż 2 m. Pamiętać też trzeba, że Hargrand poradzi sobie z terenami lekko suchymi, ale nigdy z podmokłymi.

Zbiór

Ponieważ Hargrand to morela samobezpłodna, to nie będzie potrzebowała w swoim sąsiedztwie innych odmian. Zauważa się jednak, że jakość plonu może zostać podniesiona przez zapylacz taki jak odmiana Harlayne. Ogólnie owoce dojrzeją w pierwszej połowie sierpnia, na około dwa tygodnie po odmianie Early Orange. Przybliżony termin dla centralnej Polski to 6–12 sierpnia.

Odporność

Drzewo to uznaje się za wytrzymałe na niskie temperatury. Ważną rolę odgrywa tu po prostu jego późna pora owocowania, która ma wpływ na brak uszkodzeń powstałych w wyniku przymrozków. Bardzo ważny jest także fakt, że Hargrand jest tolerancyjny na moniliozę i raka bakteryjnego. Poza tym morele zradzane przez tę odmianę nie mają skłonności do pękania w trakcie deszczów.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Jakubowski T., Brzoskwinie i morele, Warszawa 2002, s. 42–43.
  2. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 288–293.
  3. Uprawa brzoskwiń i moreli, red. H. Morgaś, Kraków 2005, s. 27–28.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki