Brzoskwinia Iskra - młoda polska odmiana o charakterystycznym słodko-kwaskowatym smaku

Brzoskwinia Iskra Brzoskwinia Iskra

Brzoskwinia Iskra rodzi owoce o niezwykle oryginalnym smaku. Okazuje się, że słodko-kwaskowaty miąższ jest też odrobinę „ostry”, przez co nabiera niespotykanej wyrazistości. Odmianę tę uzyskano w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.

Opis

Drzewo to rośnie naprawdę silnie i wytwarza wyniosłą, ale przy tym mocno zagęszczoną, koronę. Ostre kąty, pod jakimi formują się gałęzie, są niebezpieczne, ponieważ sprzyjają rakowi. Należy zatem precyzyjnie przycinać tę odmianę. Co do kwiatów, to będą one różowate.

Jeśli zaś chodzi o owoce, to uznawane są one za atrakcyjne. Wyrastają na zazwyczaj duże (waga: 90–150 g) i kuliste, choć mogą być też odrobinę wydłużone. Najczęściej też bruzda dzieli brzoskwinię na nierówne części. Skórka z kolei okazuje się mocno omszona. Jej żółta bądź jasnopomarańczowa powierzchnia w ok. 60–90% pokrywa się intensywnie czerwonym i marmurkowo-kropkowanym rumieńcem. Miąższ przyjmie takie samo ubarwienie jak skórka, zaś jego konsystencja okaże się średnio zwięzła. Będzie on jednak w całości odstawać od skórki.

Wymagania

Zaleca się sadzenie Iskry na podkładce Siberian C, która lekko osłabia jej intensywny wzrost. Przy tym wszystkim jednak jej system korzeniowy jest podatny na nicienie, więc należy na nie uważać. Poza tym gleba powinna być lekko kwaśna, czyli o pH ok. 5,5–6,5, oraz przepuszczalna. Preferowane stanowisko to z kolei miejsce słoneczne i ciepłe, ale w miarę osłonięte.

Zbiór

Iskra dojrzewa najczęściej w okresie 20–28 sierpnia, choć dla centralnej Polski wyznacza się termin od 18 do 24 sierpnia. Bardzo ogólnie można więc podać, że zbiór przypada na ok. 5 dni po owocowaniu czołowych odmian, czyli Redhaven czy Reliance. Brzoskwinię tę należy bacznie obserwować, ponieważ gdy nie zerwie się owoców w odpowiednim czasie, to przejrzeją i zaczną opadać.

Odporność

Wytrzymałość tej odmiany na mróz określa się jako dosyć dobrą – zarówno jeśli chodzi o samo drzewo, jak i o pąki kwiatowe. Pod tym względem zatem Iskra radzi sobie lepiej niż przykładowo wspomniana wcześniej odmiana Redhaven. Trzeba jednak uważać, ponieważ pąki kwiatowe okazują się odrobinę podatne na wiosenne przymrozki.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Jakubowski T., Brzoskwinie i morele, Warszawa 2002, s. 25, 54.
  2. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 166.
  3. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 275, 277.
  4. Uprawa brzoskwiń i moreli, red. H. Morgaś, Kraków 2005, s. 17.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki