Brzoskwinia Reliance - mrozoodporna i długo owocująca odmiana

Brzoskwinia Reliance Brzoskwinia Reliance

Brzoskwinia Reliance bez wątpienia zalicza się do najbardziej pożądanych odmian w Polsce. Niekwestionowaną zaletą, która przyniosła jej największą sławę, jest praktycznie całkowita mrozoodoporność. Okazuje się bowiem, że gdy inne drzewa zaczynają przemarzać, Reliance pozostaje niewzruszona i owocuje na niezwykle zadowalającym poziomie. Do plusów tej amerykańskiej odmiany można też dodać wielkość i smak zradzanych przez nią brzoskwiń.

Opis

Drzewo to charakteryzuje się średnią siłą wzrostu, co odrobinę stoi w opozycji do intensywności, z jaką corocznie wytwarza dorodne owoce. Oprócz tego jego korona kształtuje się raczej nieregularnie, ale da się ją określić jako kulistą. Dzwonkowate kwiaty będą średnio duże.

Jeśli chodzi o główne cechy brzoskwiń odmiany Reliance, to poza ich wspominaną tu zadowalającą wielkością (do ok. 130 g) można podkreślić również: kulisty – choć nieregularny – kształt (oznacza to, że w przeważającej większości owoce mają nierówne połówki), głęboką bruzdę, lekko guzkowatą powierzchnię czy zielonopomarańczowy kolor skórki, która jednak w ok. 30–70% pokryta jest karminowym rumieńcem i mocnym omszeniem. Miąższ z kolei okazuje się żółtopomarańczowy, ale i odrobinę zabarwiony w okolicach pestki (od której, notabene, bardzo dobrze odchodzi). Jest przy tym średnio zwięzły i przede wszystkim niezwykle smaczny oraz aromatyczny – zachwyci słodko-kwaśną nutą, czasami z leciutko ostrawą domieszką.

Uwagi

Gdy miąższ przejrzeje, to staje się mączysty. Poza tym owoców nie powinno się przetrzymywać na drzewie, ponieważ mają one skłonność do szybkiego opadania. Ważne jest także to, aby wszystkie brzoskwinie były w równy sposób wystawione na światło – w innym wypadku będą z jednej strony miękkie, a z drugiej wciąż twarde, co znacznie obniży ich wartość.

Przycinanie

Przez wzgląd na obfite plonowanie należy bardzo dbać o odpowiednie przycinanie odmiany Reliance. Przede wszystkim powinno się precyzyjnie przerzedzać zawiązki – tylko taki typ pielęgnacji sprawi, że brzoskwinie wyrosną duże i smaczne. Oprócz tego trzeba też dbać o prawidłowe cięcie korony – musi być ona bowiem ukształtowana tak, by promienie słoneczne docierały także do jej środka, a nie tylko na górę i boki.

Zbiór i przeznaczenie

Datę owocowania odmiany Reliance wyznacza się mniej więcej na okres od 11 do 17 sierpnia. Zazwyczaj wypada ono na równi z dojrzewaniem owoców odmiany Redhaven. Najważniejsze jest jednak to, że plonowanie zawsze będzie nie tyle regularne, ile niezmiernie obfite. Zauważa się, że Reliance zradza tak dużo brzoskwiń, że aż uginają się pod nimi gałęzie. A gdy nie wystąpią większe wiosenne przymrozki, to nadmiar owoców może wręcz sprawić, że gałęzie te się połamią (!). Trzeba również pamiętać o tym, by najpierw zrywać brzoskwinie z górnych partii korony, bo tam są one najdojrzalsze, a dopiero potem zmierzać ku jej dołowi. Co do przeznaczenia, to brzoskwinie najlepiej nadadzą się do bezpośredniego spożycia czy do deserów, a także doskonale sprawdzą się w przemyśle przetwórczym.

Wytrzymałość

Jak już zaznaczono, brzoskwinia Reliance jest praktycznie niezawodna. Da się ją uprawiać na terenie całej Polski, a szczególnie zalecana jest na obszarach mocno wysuniętych na północ, gdzie bywa najchłodniej. Odmiana ta zniesie bowiem temperaturę aż do -30°C. Istotny jest tutaj fakt, że drzewo to kwitnie nad wyraz długo, dzięki czemu pąki o wiele lepiej radzą sobie z mrozem.    

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Czynczyk A., Lange E., Mika A. i in., Sadownictwo, Warszawa 2002, s. 334–335.
  2. Dereń D., ‘Reliance’ – niezawodna brzoskwinia, „Mój Piękny Ogród”, nr 8/2011, s. 35.
  3. Jakubowski T., Brzoskwinie i morele, Warszawa 2002, s. 24.
  4. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 165.
  5. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 366.
  6. Sadownictwo, red. S. A. Pieniążek, Warszawa 2000, s. 79.
  7. Uprawa brzoskwiń i moreli, red. H. Morgaś, Kraków 2005, s. 17.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki