Brzoskwinia Redhaven - dobrze plonująca odmiana od lat ciesząca się zainteresowaniem

Brzoskwinia Redhaven Brzoskwinia Redhaven

Brzoskwinia Redhaven jest odmianą wprowadzoną do uprawy prawie 80 lat temu. Warto nadmienić, że to reprezentacyjna roślina amerykańskiej Stacji Hodowli Haven i dziś to właśnie z okresem jej dojrzewania porównuje się terminy owocowania innych brzoskwiń. Jeżeli chce się mieć w sadzie drzewo niezawodne i dobrze plonujące, warto przyjrzeć się nieco bliżej akurat temu.

Opis drzewa

Drzewo Redhaven rośnie silnie, a przy tym i jego korona zagęszcza się wyjątkowo mocno. Osiąga zawsze kształt kulisty, a jej umiarkowanie grube pędy pokrywają się licznymi pąkami kwiatowymi, z których to wybijają piękne dzwonkowate kwiaty o ciemnoróżowym kolorze. Niezmiernie ważne jest to, że roślina ta potrafi się bardzo szybko regenerować.

Owoce

Brzoskwinie należące do tej odmiany prezentują się niezwykle zachęcająco. Przede wszystkim wrażenie robią ich regularnie kulisty kształt oraz wielkość – mogą osiągnąć nawet do 160 g wagi. Ich równomierności nie zakłóca także mało widoczna i płytka bruzda. Jeśli chodzi o skórkę, to jest ona złocistożółta z dosyć jaskrawym marmurkowo-kropkowanym rumieńcem, który może pokryć nawet do 80% jej powierzchni. Oprócz tego charakteryzuje się ona twardością i trudnością oderwania jej od miąższu. Ten z kolei wpada w kolor pomarańczowy, ale przy pestce widoczne będą czerwone smugi. Najważniejsze są jednak jego walory smakowe, które podobają się konsumentom, a mianowicie: soczystość i jędrność, a przy tym mała włóknistość, konsystencja wręcz rozpływająca się w ustach, orzeźwiający kwaskowatosłodki smak i łatwe odchodzenie od pestki.

Wymagania

Drzewo to będzie potrzebowało dobrych i żyznych gleb. Konieczne okaże się również regularne nawożenie, przy czym najlepiej sięgnąć po potas. Nie powinno się też zapominać o dosyć silnym cięciu, które umożliwi promieniom słonecznym dotarcie do każdej brzoskwini.

Zbiór

Owocowanie odmiany Redhaven przypada głównie na czas od 11 do 17 sierpnia. Zauważa się jednak, że w centralnej Polsce może to być raczej okres między 15 a 22 sierpnia. Wyznaczenie dokładnego terminu sprawia trudności dlatego, że owoce zaczynają się bardzo wcześnie zabarwiać. Na szczęście dojrzewają równomiernie i długo utrzymują swoją twardość. Zaleca się zatem zbiór kilkakrotny. Warto jednak być dokładnym obserwatorem, ponieważ brzoskwinie zerwane nieco wcześniej o wiele lepiej zniosą transport, bo po prostu nie będą przejrzałe.

Wytrzymałość

Redhaven radzi sobie z chłodem w miarę dobrze. Tolerowana przez tę odmianę temperatura to mniej więcej do -25°C. Zanotowano, że w tego typu warunkach uszkadza się ok. 7% pąków kwiatowych, co jest bardzo optymistycznym wynikiem.

Przydatność

O owocach zradzanych przez Redhaven da się powiedzieć wiele dobrego, także to, że ich przeznaczenie może być wielorakie. I tak też poleca się je do wszelkich celów deserowych, do bezpośredniego spożycia, do mrożenia, na przetwory, kompoty czy do konserwowania w syropie.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Czynczyk A., Lange E., Mika A. i in., Sadownictwo, Warszawa 2002, s. 334–334.
  2. Jakubowski T., Brzoskwinie i morele, Warszawa 2002, s. 24.
  3. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 166.
  4. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 277.
  5. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 365.
  6. Sadownictwo, red. S. A. Pieniążek, Warszawa 2000, s. 79.
  7. Uprawa brzoskwiń i moreli, red. H. Morgaś, Kraków 2005, s. 17.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki