Brzoskwinia Saturn - oryginalna płaskoowocowa odmiana o miodowo-orzechowym smaku

Brzoskwinia Saturn Brzoskwinia Saturn

Brzoskwinia Saturn to czołowy przedstawiciel odmian płaskoowocowych (zwanych też spodkowymi lub talerzowymi), które z każdym dniem stają się coraz bardziej popularne na polskim rynku. Konsumenci zachwycają się nie tylko oryginalnym kształtem jej owoców, lecz także ich wspaniałym, wręcz miodowo-orzechowym smakiem. Warto zatem zainteresować się tymi niecodziennymi brzoskwiniami.

Pochodzenie

Saturn został wyhodowany w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Tam też znany jest pod nazwą Donut Peach, właśnie ze względu na swój niesamowity kształt. Warto dodać, że jest to jedna z mniej licznych odmian nadających się do uprawy w Polsce, ponieważ większość brzoskwiń płaskoowocowych wymaga klimatu typowo ciepłego.

Ciekawostki

  • Płaski kształt tego typu brzoskwiń warunkowany jest przez dominujący gen S, nazwany tak od angielskiego słowa saucer, czyli „spodek”.
  • Niektórzy pomologowie uznają brzoskwinie spodkowe za osobny podgatunek lub inną odmianę botaniczną i nazywają je Prunus persica var. platycarpa Bailey bądź Persica platycarpa Decne.
  • Pierwsze brzoskwinie płaskoowocowe pojawiły się w Chinach ok. 2000 lat temu. Były uważane za tak niesamowite, że wolno je było jeść tylko cesarzom. Zwykły śmiertelnik mógł przypłacić konsumpcję życiem.

Opis

Roślina ta rośnie dosyć silnie i wytwarza mocno rozłożystą koronę. Jej kwiaty zawsze są bardzo duże i pięknie różowe, dzięki czemu drzewo to stanowi wspaniałą ozdobę.

Owoce z kolei będą spłaszczone i raczej niezbyt duże (średnica: 6–8 cm, waga: 60–80 g). Skórka ubarwi się na kremowożółto, ale w ok. 90% pokryje się intensywnie czerwonym rumieńcem. Ciekawy jest również kolor miąższu, który jest biały. Oznacza to, że brzoskwinia Saturn ma genotyp YY lub Yy. Najważniejsze jednak jest to, że owoce okazują się soczyste i słodkie, ponieważ zawierają o wiele mniej kwasów niż te należące do odmian żółtomiąższowych. Warto też dodać, że brzoskwinie płaskoowocowe mają małe i spłaszczone pestki, od których miąższ odchodzi z łatwością.

Cięcie

Jeśli chce się podnieść jakość brzoskwiń, należy zastosować cięcie letnie. Na ok. 20 dni przed dojrzewaniem powinno się więc wyciąć całkowicie wilki, skrócić najsłabsze pędy tak, aby miały po 20 cm, oraz te z środka korony nad drugim oczkiem od podstawy (co zapewni więcej światła wnętrzu korony). Pamiętać też trzeba o dokładnym przerzedzeniu zawiązków, ponieważ odpowiednio wykonany zabieg może wpłynąć na wzrost masy pojedynczego owocu nawet do 100 g.

Zbiór

Dojrzałość zbiorczą Saturn osiąga pod koniec lipca, choć Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa podaje, że owoce najlepiej zrywać w terminie od 11 do 17 sierpnia. Taka duża rozbieżność wynika z tego, że odmianę tę powinno się obrywać wielokrotnie przez wzgląd na skłonność brzoskwiń do gnicia. Ta z kolei wynika z tendencji do pękania owoców od zagłębienia wierzchołkowego aż po pestkę. Zjawisko to wzmacnia się jednak tylko w warunkach długotrwałych opadów deszczu i nadmiernego chłodu.

Wadą odmiany Saturn są także zbyt krótkie szypułki, które przy nieumiejętnym zbiorze mogą zostać oderwane łącznie z fragmentem skórki znajdującej się dookoła niej.

Wytrzymałość

Z wymienionej wyżej skłonności owoców do gnicia wynika, że brzoskwinię Saturn powinno się zabezpieczać przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych. Poza tym należy uważać na owoce zaraz po zerwaniu, ponieważ bardzo szybko miękną i się odgniatają. Oprócz tego trzeba zwracać uwagę na owady, które chętnie zlatują do okazałych kwiatów.

Istotne jest też to, że Saturn jest odporny na mróz; również kwiaty dobrze znoszą chłody. Zauważa się, że nawet po surowych zimach, gdy część pędów niestety przemarza, drzewo to i tak wydaje mnóstwo owoców.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Jakubowski T., Brzoskwinie i morele, Warszawa 2002, s. 30.
  2. Morgaś H., Brzoskwinia płaskoowocowa, „Działkowiec”, nr 6/2008, s. 42–43.
  3. Dereń D., Nowości w sadzie, „Mój Piękny Ogród”, nr 3/2009, s. 58–59.
  4. Sitarek M., Płaskie brzoskwinie, „Działkowiec”, nr 9/2010, s. 43.
  5. Uprawa brzoskwiń i moreli, red. H. Morgaś, Kraków 2005, s. 18, 21–22.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki