Brzoskwinia Velvet - odmiana dobrze znosząca niekorzystne warunki atmosferyczne

Brzoskwinia Velvet Brzoskwinia Velvet

Brzoskwinia Velvet to jedna z kilku odmian kanadyjskich uważanych za niezawodne. Okazuje się bowiem, że bardzo dobrze znosi ona niekorzystne warunki klimatyczne i nawet wtedy jest w stanie dać zadowalający plon. Co więcej, w optymalnych okolicznościach owocuje nie tylko regularnie, lecz także niezwykle obficie.

Opis

Drzewo to wytwarza średniej grubości pędy, które składają się na kulistą i mocno zagęszczoną koronę. Liście są całkiem duże, zresztą tak samo jak piękne jasnoróżowe kwiaty. Co do owoców, to zazwyczaj są dosyć pokaźne, ponieważ osiągają masę 90–120 g. Niestety, ze względu na ich pokaźną liczbę mają one tendencję do drobnienia. W kształcie są kulistoowalne, a ich jasnopomarańczowa skórka w 30–60% pokrywa się jaskrawym rumieńcem. Miąższ z kolei ubarwia się na głęboki odcień pomarańczu. Charakterystyczne dla tej odmiany będą także czerwone żyłki tuż przy pestce, do której miąższ przylega w dużej części. Na szczęście przy osiągnięciu pełnej dojrzałości zacznie od niej odchodzić. Atrakcyjność tych brzoskwiń kryje się jednak przede wszystkim w małej włóknistości, soczystości, jędrności, aromatyczności oraz słodkim smaku z lekko wyczuwalnym kwaskiem.

Pielęgnacja

Przede wszystkim odmianie tej potrzebne jest dokładne przerzedzanie zawiązków. Wynika to z tego, że Velvet ma skłonność do nadmiernego zawiązywania owoców, które, nie mając wystarczająco dużo miejsca, zaczynają drobnieć. Zatem zaraz po kwitnieniu – w okolicach końca maja lub w czerwcu – usuwamy zawiązki uszkodzone, zniekształcone lub zbyt drobne, a najlepsze staramy się pozostawić co 15–25 cm. Trzeba przy tym pamiętać, że wszystkie zawiązki muszę być pojedyncze, a nie pozostawione w gronach po kilka sztuk.  

Zbiór i odporność

Przybliżony termin dojrzewania w centralnej Polsce, wyznaczony dla odmiany Velvet, to 11–17 sierpnia. Ogólnie jednak zauważa się, że zbiór przypada trochę po rozpoczęciu owocowania przez odmianę Redhaven. Ważne jest, że brzoskwinie te bardzo dobrze znoszą transport. Jeśli chodzi o wytrzymałość, to zarówno drzewo, jak i pąki kwiatowe świetnie znoszą zimowy chłód oraz wiosenne przymrozki.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Jakubowski T., Brzoskwinie i morele, Warszawa 2002, s. 24–25.
  2. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 166.
  3. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 283–284.
  4. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 368.
  5. Sadownictwo, red. S. A. Pieniążek, Warszawa 2000, s. 79–80.
  6. Uprawa brzoskwiń i moreli, red. H. Morgaś, Kraków 2005, s. 17.

 

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki