Nieomszona brzoskwinia Harko - poznaj sposoby jej uprawy

Brzoskwinia Harko Brzoskwinia Harko

Nektaryna Harko to kanadyjska odmiana stosunkowo odporna na mróz. Ceni się ją przede wszystkim ze względu na atrakcyjne owoce – konsumentów przyciąga zarówno ich wygląd zewnętrzny, jak i wspaniały smak. Zazwyczaj przeznacza się je do celów deserowych, choć równie świetnie sprawdzą się w przetwórstwie.

Pochodzenie

Nektaryny to po prostu nieomszone brzoskwinie. Ich genotyp da się zatem określić jako gg (G/g to symbole genu warunkującego gładkość skórki; literę tę zaczerpnięto od angielskiego słowa glabrous, czyli „gładki”, „nieowłosiony”). Ogólnie uznaje się je za powstałe w sposób samoistny.

Opis

Harko cechuje się dużą siłą wzrostu, ale osiąga raczej umiarkowane wymiary. Wytwarza kulistą koronę, która w okresie kwitnienia gęsto pokrywa się pięknymi średniej wielkości kwiatami o różnych odcieniach różu.

Owoce także nie należą do najbardziej okazałych. Zazwyczaj osiągają wagę ok. 80–90 g, ale przy precyzyjnym przerzedzaniu zawiązków da się wyprowadzić okazy mające ok. 120 g. Nektaryny te w kształcie są kuliste i zawsze regularne, co wpływa pozytywnie na wzrost ich wartości. Ich żółta skórka praktycznie w całości pokryta jest przez karminowy rumieniec i, oczywiście, jest gładka. Czasami jednak obserwuje się dosyć mocne ordzawienie, które może wynikać z wystąpienia wiosennych przymrozków, ataku szkodników lub stosowania środków mających im zapobiegać. Jeśli z kolei chodzi o miąższ, to jest on koloru jasnożółtego, o w miarę zwartej konsystencji i dużej soczystości. Poza tym dobrze odchodzi od pestki, ale – niestety – jest lekko włóknisty.

Wymagania

Nektaryna słabo radzi sobie ze zbyt dużym natężeniem wilgoci w powietrzu, ponieważ taka sytuacja może doprowadzić do chorób kory i drewna, a te z kolei – do zamierania drzew. Ogólnie jej stanowisko powinno być nasłonecznione, przewiewne i lekko wyniesione, a gleba – niezbyt ciężka.

Cięcie

Roślinę tę należy przycinać albo tuż przed kwitnieniem, albo zaraz po nim. Usuwamy wtedy pędy zasychające, czy wręcz martwe, oraz nawet te zwyczajnie słabe. Oprócz tego pozbywamy się wilków. Musimy również pamiętać o wycięciu na gładko wszelkich gałęzi wyrastających pod kątami ostrymi (żeby zapobiec rakowi), a także ogólnie wyrównać pod względem długości wszystkie pędy w koronie.

Zbiór

Odmiana Harko kwitnie stosunkowo późno. Owoce przez nią zradzane dojrzewają w połowie sierpnia. Przybliżony termin owocowania dla centralnej Polski to 11–17 sierpnia. Zazwyczaj zbiór przypada więc w około tydzień po nektarynie John Rivers.

Wytrzymałość

Drzewo bardzo dobrze znosi mrozy. Tak samo świetnie poradzą sobie z nim pąki kwiatowe, z których kwiaty zaczynają wyrastać dopiero po wiosennych przymrozkach. Warto też dodać, że odmiana ta jest nawet całkiem odporna na brunatną zgniliznę, a także na raka bakteryjnego.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Jakubowski T., Brzoskwinie i morele, Warszawa 2002, s. 36.
  2. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 166.
  3. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 278.
  4. Morgaś H., Nektaryna, „Działkowiec”, nr 6/2009, s. 48.
  5. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 374.
  6. Uprawa brzoskwiń i moreli, red. H. Morgaś, Kraków 2005, s. 23–24. 

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki