Jak uprawiać grykę? Poznaj najważniejsze zasady

Uprawa gryki Uprawa gryki

Gryka siewna (Fagopyrum esculentum) pochodzi z Azji Środkowej i należy do rodziny rdestowatych. Zaliczana do roślin zbożowych – zbóż rzekomych, ponieważ jest podobnie użytkowana i uprawiana jak inne zboża, mimo że należy do klasy roślin dwuliściennych. Jest rośliną jednoroczną, która ma bardzo krótki okres wegetacji – 60–80 dni.

Jej owocem są orzeszki, z których można produkować kaszę gryczaną. Ma ona wysoką wartość odżywczą oraz zbilansowany skład aminokwasowy białka, który jest bardzo zbliżony do białka jaja kurzego. Łupiny orzeszków (łuski) można wykorzystywać jako wypełnienie ortopedycznych materaców i poduszek. W gospodarstwach rolnych grykę uprawia się także na zielony nawóz.

Wymagania glebowe

Grykę najlepiej uprawiać na glebach lekkich, zasobnych w składniki pokarmowe oraz z wystarczającą ilością wody. Toleruje ona też stanowiska o niskiej zasobności w składniki pokarmowe. Można ją uprawiać na terenie całego kraju, oprócz terenów podgórskich i nadmorskich. Najlepiej plonuje na glebach należących do kompleksu pszennego bardzo dobrego, ale można też ją uprawiać na kompleksach żytnich.

Wymagania termiczne i wodne

Gryka najlepiej rozwija się w temperaturze wynoszącej ok. 20°C, a do rozpoczęcia kiełkowania wymaga 8–10°C. Jest bardzo wrażliwa na przymrozki. Jej zapotrzebowanie na wodę zależy od fazy, w jakiej się znajduje.

Przedplon

Rośliny zbożowe mogą być dobrym przedplonem dla gryki. Można też ją uprawiać po międzyplonach ozimych, które są zbierane do 15 maja.

Uprawa gryki

Po zbiorze roślin zbożowych należy przeprowadzić pełen zespół uprawek pożniwnych, a następnie wykonać orkę przedzimową. Na wiosnę można wykonać włókowanie i bronowanie lub zastosować agregat uprawowy. Po zbiorze międzyplonów ozimych zabiegi uprawowe są upraszczane. Wykonuje się podorywkę lub kultywatorowanie i bronowanie przedsiewne.

Nawożenie

Wielkość dawek nawożenia fosforowo-potasowego jest uzależniona od zasobności gleby. Może wynosić: 0–60 kg P2O5/ha i 0–80 kg K2O/ha. Na glebach o bardzo wysokiej zasobności nie stosuje się nawożenia. Nawożenie azotowe zależy od kompleksu glebowego. Na żytnim bardzo dobrym i zbożowym górskim należy stosować dawkę 40–50 kg N/ha, na żytnim dobrym 60–70 kg N/ha, a na żytnim słabym 80–90 kg N/ha.

Siew

Grykę należy wysiewać w I–II dekadzie maja. Opóźnienie terminu siewu powoduje obniżenie plonu ziarna. Obsada roślin powinna wynosić 2,5–3,5 mln na 1 ha. W związku z tym ilość wysiewu powinna wynosić 60–125 kg orzeszków/ha.

Siew może być wykonywany w szeroką rozstawę rzędów wynoszącą 40 cm. Zapewnia to dobre warunki do zawiązywania nasion i umożliwia wysokie plonowanie roślin. Przy takiej rozstawie rzędów wymagane jest wykonywanie pielęgnacji międzyrzędowej. Można też wykonywać siew w wąskie rzędy – 13–15 cm. Nie wymagają one dodatkowej mechanicznej pielęgnacji międzyrzędowej. Głębokość siewu powinna wynosić 2–3 cm.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki