Pchełki ziemne – objawy żerowania i metody zwalczania tych szkodników

Pchełki ziemne należą do rzędu chrząszczy. Pod tą wspólną nazwą kryje się kilka gatunków wszystkożernych pchełek o podobnym wyglądzie, które pasożytują w rzepaku, a więc: pchełka czarna, pchełka czarnonoga, falistosmuga i smużkowana. Szkodniki najczęściej atakują plantację rzepaku jarego, ale gdy wiosna jest bardzo ciepła i sucha, wówczas lokalnie pojawiają się również w uprawach odmian ozimych.

Opis szkodnika

Chrząszcze zimują w ściółce lub w wierzchniej warstwie gleby. Dorosłe osobni, w zależności od gatunku, mają ubarwienie czarne, seledynowo-niebieskie, czarne z żółtymi paskami i połyskujące. Z nadejściem wiosny szkodniki nalatują na plantację w okresie wschodów rzepaku jarego. Od tego czasu do końca czerwca samice składają jaja na dolnej stronie blaszki lub w glebie w zależności od gatunku pchełek. Z jaj wylęgają się brudnobiałe larwy z ciemnymi plamami na ciele, które rozpoczynają żer wewnątrz liści i na korzeniach. Z końcem czerwca przepoczwarzają się w młode chrząszcze, które w większej liczbie mogą stać się zagrożeniem dla rzepaku ozimego. Szkodniki z końcem lata lub jesienią kończą pasożytowanie i przenoszą się na miejsce zimowania.

Szkodliwość

Najgroźniejsze dla uprawy rzepaku jest masowe występowanie chrząszczy w okresie wschodów, które może spowodować całkowite zniszczenie roślin. Pchełki ziemne żerują na liścieniach i liściach, wygryzając w nich niewielkie otwory. Uszkodzona w ten sposób tkanka szybko traci wodę i roślina usycha w ciągu kilku dni. Szkodniki mogą także atakować kiełki, które zostają zniszczone jeszcze przed wydostaniem się na powierzchnie.

Pasożytujące na korzeniach larwy nie wyrządzają większych szkód. Wyjątek stanowią larwy pchełki smużkowanej, które wgryzają się do wnętrza głównego nerwu liściowego i wyjadają niewielkie otwory. Objawy żerowania pchełek można pomylić z tymi, powodowanymi przez: gnatarza rzepakowca, tantnisia krzyżowiaczka lub ślimaki.

Ochrona

Najlepszą ochroną plantacji rzepaku przed pchełkami będzie unikanie zakładania uprawy w miejscu, gdzie wcześniej były uprawiane rośliny z rodziny kapustnych, a także zwalczanie chwastów, wczesny siew nasion i ich zaprawianie np. przy pomocy preparatów: Decis Mega 50 EW, Cruiser OSR 322 lub Chinook 500 FS. Dodatkowo należy prowadzić regularne obserwacje zaraz po wschodach rzepaku, czyli we wrześniu i październiku. Monitoring może być bezpośredni, poprzez czerpakowanie lub przy użyciu żółtych naczyń. Próg ekonomicznej szkodliwości stanowi jeden chrząszcz na 1 m b. rzędu roślin.

Zwalczanie

Po pierwszych objawach wzmożonej obecności chrząszczy w uprawie należy rozpocząć opryskiwanie (najczęściej we wrześniu) stosując jeden ze środków nalistnych: Cymbusz 10 EC, Sherpa 25 EC, Ripcord 10 EC, Decis 2,5 EC, Decis Mega 50 EW, Sumicidin 20 EC, Basudin 25 EC, Gardona 24 EC,  Delta 50 EW, Metation E-50, Patriot 100 EC, Karate Zeon 050 CS lub Khoisan 25 EC.

 

 

Autor: Helena Kędra

Bibliografia:

Bereś P., „Atlas szkodników roślin rolniczych”, wyd. Hortpress, Warszawa 2014 r., s. 100-101.

Budzyński W., Zając T., „Rośliny oleiste. Uprawa i zastosowanie”, PWRiL, Poznań 2010 r., s. 75-78.

Kalinowski M., „Pierwsze szkodniki zaraz po wysiewie” [w:] „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, nr 33/2013 r., s. 22-23.

Mrówczyński M. (red.), „Integrowana ochrona roślin”, tom II, PWRiL, Poznań 2013 r., s. 197-210.

Mrówczyński M., Wachowiak H., „Integrowana ochrona roślin przed szkodnikami – część pierwsza” [w:] „Wiadomości rolnicze”, nr 3/2014 r., s. 26-27.

Stefaniak E., „Wkrótce ruszą szkodniki” [w:] „Wiadomości rolnicze”, nr 2/2014 r., s. 22-23.

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Komentarzy (2)

  1. Barbara

    Jak mogę zapobiec pojawieniu się pchełek?

    • zenon

      Jak w artykule: proponuje najpierw zaprawianie nasion, potem obserwację za pomocą żółtych naczyń i dobrą pielęgnację, a potem w razie potrzeby insektycydy. pozdrawiam

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki