Polecamy pomidory Atol. Gwarancja obfitych i soczystych zbiorów!

Pomidor Atol jest to bardzo wczesny przedstawiciel odmian samokończących wiotkołodygowych, czyli takich, u których dosłownie każdy pęd kończy się gronem kwiatowym. W Polsce ceniony jest ze względu na wysoki plon świetnej jakości, dzięki któremu uzyskuje zadowalającą wartość handlową.

Opis

Roślina ta będzie się charakteryzowała średnią siłą wzrostu i dość luźnym pokrojem. Pęd główny osiągnie wysokość do ok. 70 cm. Grona zawiążą się co ok. 2 liście i będą raczej złożone i długie. Owoce z kolei będą kuliste, czasami lekko spłaszczone od góry, i raczej umiarkowanej wielkości – waga jednego wyniesie ok. 80–100 g. Nie będą też miały zielonych piętek, a ich czerwona skórka okaże się gładka (bardzo rzadko będzie także widoczne słabe ożebrowanie). Miąższ zaś okaże się twardy, mięsisty, smaczny, barwy najczęściej malinowej. Rdzeń będzie słabo widoczny, ale za to wzrok przyciągną regularnie rozmieszczone komory nasienne.

Ważne jest, że pomidory odmiany Atol nie będą pękać, choć zauważa się, że mogą się zniekształcać.

Uprawa

Ze względu na to, że pomidor Atol jest warzywem bardzo wczesnym, to da się go uprawiać z siewu wprost do gruntu. Musi to oczywiście przypadać na okres pozbawiony mrozów, czyli mniej więcej od połowy maja do końca września. W innym wypadku należałoby zastosować uprawę z rozsady, co wynika z ciepłolubności wszystkich pomidorów.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na uprawę towarową w polu, to musimy zastosować system pasowy, gdzie na gniazdo przypadnie kilka nasion. Te zaś wysiewa się za pomocą siewników, które jednocześnie umieszczają w glebie nawóz. Zbioru dokonuje się wtedy, używając jednorazowo kombajnu, ale wówczas pomidory mogą się okazać niezdatne do bezpośredniego spożycia i trzeba je będzie przeznaczyć dla przemysłu przetwórczego.

Zbiór

Pomidor Atol to jedna z tych odmian, które plonują najwcześniej. Oznacza to, że już w ok. 50 do 65 dni od siewu w polu dojrzeją owoce na pierwszym gronie. Ważne jest, że aż 60% pomidorów dojrzeje w początkowym okresie. Aby z kolei osiągnąć zbiór jak najwcześniejszy, zaleca się uprawę pod płaskimi osłonami. Szacowany plon handlowy to mniej więcej 597 dt/ha.

Odporność

Odmiana ta nie jest atakowana przez choroby grzybowe, co zawdzięcza swojemu wczesnemu dojrzewaniu. Jej wadą jest jednak tendencja do gnicia owoców znajdujących się przy ziemi, co wynika z pokładania się wiotkich łodyg. Dobrze zatem uprawiać ją na wałach, pasach czarnej folii czy zagonach ściółkowanych korą czy trocinami. Jej wytrzymałość na transport z kolei określa się jako średnią.

Bibliografia:

Balcerzak J., Legańska Z., „Warzywnictwo”, PWRiL, Warszawa 2000 r., ss. 140, 143.

Biesiada A., Kołota E., Orłowski M., „Warzywnictwo”, UWP, Wrocław 2007 r., s. 366–367.

Borowiak J., „Pomidory w polu”, wyd. Hortpress, Warszawa 2007 r., s. 21–25.

Rumpel J., „Uprawa pomidorów polowych”, wyd. Plantpress, Kraków 2007 r., s. 24.

 

 

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki