Rzepak Visby - duży plon i wytrzymałe nasiona. Poznaj najlepszą odmianę do produkcji oleju

Kwiaty rzepaku Uprawa rzepaku

Rzepak Visby jest odmianą mieszańcową rzepaku ozimego. Nadaje się do produkcji oleju, ponieważ jest podwójnie ulepszony („00”), a jego nasiona zawierają do 2% kwasu erukowego.

Cechy charakterystyczne

W nasionach rzepaku Visby zawartość tłuszczu wynosi 46% suchej masy, a średnia zawartość glukozynolanów do 7,5 µM/g. W suchej masie beztłuszczowej znajduje się 36,6% białka i 9% włókna. Cechą charakterystyczną nasion jest to, że w niewielkim stopniu osypują się, a po zbiorze łatwo ulegają omłotowi.

Rośliny tej odmiany osiągają wysokość 139 cm, a ich termin kwitnienia i dojrzałości technicznej określany jest jako średnio wczesny. Ugięcie łanu wynosi 17%. Stan roślin po zimie jest bardzo dobry, a martwe rośliny stanowią maksymalnie 30% łanu.

Odmiana Visby odznacza się bardzo dużą zimotrwałością, zdrowotnością oraz wysokim i stabilnym plonowaniem. Można ją wysiewać w późniejszych terminach, ponieważ charakteryzuje się szybkim wzrostem początkowym. Optymalny plon z hektara może wynosić 48,8 dt.

Wymagania

Odmiana Visby ma niewielkie wymagania glebowe i może być uprawiana w zróżnicowanych warunkach klimatyczno-glebowych.

Odporność

Niewielki procent roślin odmiany Visby jest porażany przez zgniliznę twardzikową i suchą zgniliznę kapustnych, a porażenie roślin przez choroby podstawy łodygi stanowi 15%. Odmiana ta jest wysoce odporna na czerń krzyżowych.

Bibliografia:

  1. Grzebisz W., „Odmiany rzepaku i materiał siewny”, (w:) „Produkcja roślinna – technologie produkcji roślinnej”, Hortpress, Warszawa 2012 r., str. 225–226
  2. Waligóra R., „Oferta rzepakowa”, „Tygodnik Rolniczy”, nr 27, Poznań 2011 r., str. 25
  3. RAPOOL, Katalog odmian rzepaku 2014 r.

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki