Rukiew wodna

Rukiew wodna Rukiew wodna

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Rukiew wodna. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Nasturtium officinale

Rodzina:

kapustowate – Brassicaceae

Kolor kwiatu:

biały

Liście:

pierzaste

Forma kwiatu:

kwiaty o maksimum czterech płatkach

Charakterystyka:

rukiew wodna jest typową płożącą się rośliną, której łodygi zakorzeniają się w węzłach. Jej nagie i kanciaste łodygi rozgałęziają się na liczne pokładające się pędy. Roślina wytwarza pierzaste liście osadzone na długim ogonku. Dolne liście złożone są z trzech par okrągłych listków, natomiast górne z pięciu lub dziewięciu par. Wszystkie listki mają piłkowane i nieco faliste brzegi. Na szczycie łodygi pojawiają się kwiaty zebrane w niewielkie grona. Kwiaty są drobne i złożone z białych płatków korony, na których umieszczone są ciemne plamki. Po przekwitnięciu roślina zawiązuje owoce w postaci podłużnych łuszczyn.

Gleba:

wilgotna

Forma życiowa:

bylina, roślina wolnopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

częściowa ochrona

Występowanie:

źródła, rowy, chłodne potoki o dnie piaszczystym

Okres kwitnienia:

od maja do sierpnia

Wysokość:

od 20 do 90 cm

Właściwości:

roślina często stosowana jest jako przyprawa do dań, a ponadto dzięki dużej zawartości składników odżywczych znalazła zastosowanie w medycynie. Rukiew wodna oczyszcza krew z toksyn, zmniejsza ryzyko nowotworów i zapobiega depresji.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki