Choroby pawi - poznaj najczęstsze dolegliwości i sposoby ich leczenia

Choroby pawi Choroby pawi

Pawie w Polsce hodowane są głównie w ogrodach zoologicznych, gospodarstwach agroturystycznych i hobbystów pasjonujących się ptakami ozdobnymi. Pawie całkiem dobrze przystosowały się do klimatu umiarkowanego, rozmnażają się i akceptują w pełni warunki środowiska. Wielu hodowców rozpoczynając przygodę z hodowlą pawi napotyka na pierwsze problemy już podczas zasiedlenia w nowej wolierze lub na wybiegu. Bardzo ważna jest obserwacja ptaków, bo tylko dzięki niej możemy szybko zareagować.

Najważniejszym zabiegiem profilaktycznym jest regularne odrobaczanie ptaków oraz zachowanie higieny wybiegów, karmideł i poideł. Jeżeli pawie znajdują się w wolierze, należy ograniczyć dostęp dzikich ptaków, które przenoszą drobnoustroje. Częste sprzątanie podwórka oraz dezynfekcja kurników może zabezpieczyć ptaki przed chorobami.

Najczęstsze choroby pawi

Najczęstsze choroby, na które zapadają pawie, to choroby pasożytnicze i bakteryjne. Mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy i oddechowy.

Syngamoza jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez nicienie. Główne objawy choroby obserwuje się ze strony układu oddechowego. Ptaki mają silne duszności, kaszel lub katar. Te charakterystyczne objawy są spowodowane namnażaniem nicieni w tchawicy. Ptaki kaszląc starają się wykrztusić larwy. Do organizmu pawi dostają się poprzez żywicieli pośrednich jakimi są ślimaki lub dżdżownice.

Pierwsze objawy dotyczą układu oddechowego, kolejne przypominają objawy układu nerwowego. Ptaki zarzucają głową, stoją z wyciągniętą szyją lub wycierają dziób i głowę o grzbiet. Przewlekła postać choroby powoduje zahamowanie wzrostu, spadek masy ciała, pogorszenie wyglądu piór. Stają się nastroszone i bez połysku. W skrajnych przypadkach kaszel staje się mokry, śluzowaty z domieszką krwi, może dojść do uduszenia. Po raptownym rozpoczęciu leczenia ptaki szybko wracają do zdrowia. Niestety larwy nicieni są bardzo oporne na działanie środków odkażających i wysoką temperaturę.

 jest to choroba bakteryjna, która ma dość charakterystyczne objawy ze strony układu oddechowego. Ptaki mają katar o szarym zabarwieniu, widoczny dookoła nozdrzy. Oczy są pokryte gęstą wydzieliną ropną, czasami zaklejają powieki. Najprawdopodobniej wydzielina zakaża zatoki okołooczodołowe powodując specyficzne guzy. Od wycierania głowy i dzioba na piórach widoczna jest wydzielina. Pawie stają się apatyczne, powłóczą skrzydłami, tracą apetyt, a co za tym idzie, masę ciała. Choroba jest zaraźliwa, dlatego należy monitorować wszystkie ptaki i szybko reagować. Skuteczna wydaje się być terapia antybiotykami, uzupełniona probiotykami i preparatami witaminowymi.

Histomonadoza to choroba wywołana przez pierwotniaki Histomonas meleagridis. Choroba nazywana jest również Czarną Główką. Żywicielem pośrednim pierwotniaka są nicienie, które zasiedlają jego układ pokarmowy. Najczęściej nicienie trafiają do organizmu ptaków poprzez zainfekowaną larwami karmę. Pierwotniaki przedostają się przez błony śluzowe i atakują takie organy jak jelito ślepe oraz wątrobę. Po 5 dniach od pobrania skażonej karmy, w kale pojawiają się pierwotniaki. Pierwszymi objawami charakterystycznymi dla tego schorzenia jest osowiałość, brak apetytu, powłóczenie skrzydłami, zaburzenia równowagi i siarkowo-żółty kał.

W takich przypadkach bardzo ważna jest diagnoza lekarza weterynarii. Należy jak najszybciej od zauważenia objawów choroby oddać kał do badania. Najczęściej po stwierdzeniu obecności pierwotniaków w kale, ptaki otrzymują dostosowaną do masy ciała dawkę metronidazolu. Histomonadozie można zapobiec stosując regularne odrobaczanie, dezynfekcje wolier i wybiegów, zachowanie zasad higieny i niedopuszczenie do kontaktu z dzikim ptactwem. Rozwojowi choroby może sprzyjać obniżenie odporności i występowanie w organizmie innych drobnoustrojów chorobotwórczych (Escherichia coli, Clostridium perfringens). Zaleca się profilaktyczne stosowanie probiotyków i preparatów ziołowych.

Bibliografia:

  1. Drób ozdobny. Pudyszak K., Oficyna Wydawnicza „HOŻA”, Warszawa 2004, ISBN 83-85038-92-2, 60-67
  2. Ptaki ozdobne. Chvapil S., Delta W-Z, Warszawa, ISBN 83-85817-12-3, 40-41
  3. Wśród zwierząt. Ptaki. Łącki A., Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne Oddział w Poznaniu, Poznań 1988, ISBN 83-09-01320-5, 96-97
  4. A może paw? Korytkowska H., G., Polskie Drobiarstwo 2011/ 4, 69-71
  5. Histomonadoza - niebezpieczna parazytoza pawi i bażantów. Woliera 12/2003

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki