Cytryniec chiński – charakterystyka i uprawa popularnej jagody pięciu smaków

Cytryniec chiński Cytryniec chiński

Cytryniec chiński to popularna roślina ogrodowa służąca do dekoracji tarasów, altan i ścian budynków. Często sadzona jest również w celach dekoracyjnych w parkowych alejkach. Nazywany jest jagodą pięciu smaków, ponieważ jego owoc jest kwaśny, okrywa – słodka, nasiona – gorzkie i cierpkie, a wytwarzany z nich lek – słony.

Opis

Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) jest wieloletnim, drzewiastym pnączem należącym do rodziny cytryńcowatych. Jego naturalnym środowiskiem występowania są lasy wschodniej Azji, głównie Chiny, Korea i Syberia.

Rośnie dość wolno, jednak jego łodygi osiągają długość 10-15 m, dlatego wymagają sadzenia przy podporach, takich jak pergole, altany czy ścianki. Są ciemnobrunatne i bardzo giętkie, łatwo wiją się i wspinają wokół podpór. Eliptyczne lub odwrotnie jajowate liście są osadzone na długich ogonkach, które wydłużają się w miarę dojrzewania jagód. Pod spodem są lekko owłosione. Roztarte wydzielają przyjemny zapach. Kora łodyg i korzeni również ma charakterystyczny, cytrynowy zapach.

Warunki uprawowe

Ze względu na wytrzymałość i łatwość przystosowania cytryniec nadaje się do uprawy na terenie całego kraju. Do prawidłowej uprawy wymaga gleby żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej, o lekko kwaśnym odczynie. Lubi gleby lekkie, nie toleruje gleb ciężkich i wysokiego poziomu wód gruntowych. Jest mało odporny na susze, lecz całkiem mrozoodporny. Najlepiej rośnie na stanowiskach lekko zacienionych, osłoniętych od wiatru i bezpośredniego działania silnych promieni słonecznych oraz umiarkowanie wilgotnych glebach.

Sadzenie i cięcie

Cytryniec można rozmnażać wegetatywnie – przez sadzonki zielne, kawałek bryły korzeniowej lub odkład, podobnie jak w przypadku winorośli czy porzeczki – lub z nasion, które wydobywa się bezpośrednio po zbiorze owoców. Nasiona wysiewa się zwykle późną jesienią zaraz po zbiorze lub wiosną. Wysiew następuje do gruntu na głębokość ok. 2 cm, w rowki odległe o 20 cm, wówczas nasiona przejdą stratyfikację w glebie. Trzeba je starannie podlewać i ściółkować cienką warstwą torfu. Na stałe miejsce siewki przesadza się dopiero po 2-3 latach.

Cytryniec chiński jest rośliną rozdzielnopłciową, spotyka się oddzielne rośliny męskie i żeńskie, a także z obydwoma typami kwiatów. Jest gatunkiem dwupiennym, wymaga sadzenia obok siebie roślin męskich i żeńskich, służących do dalszego zapylania. Uprawia się go w szpalerze przy podporach w kształcie litery T, o wysokości ok. 3-3,5 m, ustawionych co 6-8 m i połączonych drutem. Siewki najlepiej sadzić naprzemianlegle, w dwóch rzędach co 1 m, w odległości 60-70 cm od siebie. Do drutu przymocowuje się sznury, po których cytryniec będzie mógł piąć się do góry. Roślina owocuje najczęściej po ok. 4-5 latach po posadzeniu.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które wymaga, należą cięcie – należy skracać pędy nad ok. 12-15 pąkiem – i przywiązywanie najgrubszych pędów do podpór. Pędy usuwa się jedynie latem, gdyż cięcie wiosną powoduje tzw. płacz rośliny, czyli intensywny wyciek soków z pędów.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki