Cytryniec chiński – cenne właściwości owoców, szerokie zastosowanie i przepisy na przetwory

Cytryniec chiński Cytryniec chiński

Cytryniec chiński nazywany jest w Chinach jagodą o pięciu smakach, ponieważ jego owoc jest kwaśny, okrywa – słodka, nasiona – gorzkie i cierpkie, a wytwarzany z nich lek – słony.

Właściwości

Owoce cytryńca mają dość specyficzny smak przypominający cytrynę. Są kwaśne ze względu na dużą zawartość kwasu cytrynowego i jabłkowego, a przy tym małą zawartość cukrów. Ponadto zawierają wiele witamin, głównie witaminę C (400-600 mg w 100 g), mikroelementów, kwasów organicznych (cytrynowy, jabłkowy i winny), olejków eterycznych, ligninę i specyficzną substancję schizandrynę. Zaleca się włączenie ich do diety, gdyż uzupełniają dietę w karoteny, łatwo przyswajalne żelazo, magnez, fosfor, wapń i krzem.

Zastosowanie

Cytryniec chiński jest cenną rośliną leczniczą, techniczną, konsumpcyjną i ozdobną. Do celów leczniczych w medycynie ludowej używa się owoców i nasion. Nadają się one do spożycia na surowo, jednak najlepiej smakują w przetworach, takich jak soki, kompoty czy dżemy, które robi się po przetarciu jagód przez sito. Jagody cytryńca podobnie jak borówki zwiększają ostrość wzroku i poprawiają widzenie w ciemności.

Owoce można też suszyć lub dodawać do herbaty zamiast cytryny. Można też sporządzać z nich herbatki (wraz z dodatkiem kory i liści), które działają orzeźwiająco i wzmacniająco, lub nalewki, które wzmacniają organizm w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego, uspokajają, przyspieszają gojenie się ran i chronią wątrobę. Stosuje się je również przy niedokrwistości, chorobach nerek i płuc, takich jak astma czy zapalenie oskrzeli. Ponadto napary z cytryńca pije się w celu nasilenia skurczy porodowych. Chińczycy leczyli cytryńcem nawet przeziębienia i choroby układu pokarmowego.

Za tak szerokie lecznicze zastosowanie tej rośliny odpowiada schizandryna, która ma działanie wzmacniające. Należy pamiętać, że preparatów, które mają w składzie cytryniec, nie można używać przy nadpobudliwości nerwowej, bezsenności, nadciśnieniu tętniczym i zaburzeniach w pracy serca. W przetwórstwie z jego owoców sporządza się również kisiel, napoje chłodzące i mieszanki herbaciane (szczególnie polecany w połączeniu z głogiem, dziką różą, aronią, czarnym bzem i hibiskusem), a w cukiernictwie nadzienie do cukierków.

Wszystkie części rośliny zawierają olejek eteryczny, który jest ceniony w perfumerii za delikatny korzenno-cytrynowy aromat. Owoce są używane do produkcji kwaśnych potraw i napojów (orzeźwiających kompotów, soków), nalewek oraz mieszanek herbacianych (polecam łączyć z głogiem, dziką różą, aronią, bzem czarnym, dereniem, hibiskusem); uzupełniają dietę w karoteny (prowitamina A), witaminę E, łatwo przyswajalne żelazo, magnez, fosfor, wapń i krzem.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki