Nie straszny nam mączniak prawdziwy – częsta choroba warzyw!
Zgorzel siewek – wiosenna choroba wielu upraw
Zobacz także
Zgorzel siewek, nazywana czasami „czarną nóżką”, jest pierwszą pojawiającą się, wiosenną chorobą roślin, która dotyka rozsady warzyw. Tylko natychmiastowe zauważenie objawów i rozpoczęcie działania może uchronić plantację przed całkowitym wymieraniem.
Objawy
Najczęściej występującą odmianą choroby jest powschodowa zgorzel siewek, której pierwszym objawem jest miejscowe przewracanie się roślin. Jest to spowodowane zamieraniem przyziemnej części łodygi. Na korzeniach i szyjkach pojawiają się niewielkie, ciemne, brunatne plamy, które z czasem zaczynają otaczać cały obwód łodygi, prowadząc do jej stopniowego zwężania. Wschodzące warzywa zaczynają więdnąć i kłaść się na ziemi, a najbardziej zaatakowane egzemplarze zupełnie zamierać. Jeżeli siewki zostały dość głęboko wsadzone, może się okazać, że zgorzel siewek zacznie objawiać się później, kiedy już choroba rozwinie się na całą podstawę pędu. Wówczas w miejscu styku pędu i podłoża pojawia się miękka, wodnista plama zgnilizny, która szybko się powiększa i niszczy łodygę, prowadząc do obumierania rośliny.
Odmiana przedwschodowa zgorzeli siewek jest trudniejsza do rozpoznania. Porażone nią rośliny w ogóle nie wschodzą, pozostawiając puste, najczęściej spore miejsca w uprawie, ponieważ młode rośliny zostają zaatakowane i obumierają zanim zdążą się rozwinąć. Trudno jest więc rozpoznać czy powodem nie wschodzenia roślin jest zgorzel siewek, jakaś inna choroba, czy jest to spowodowane zupełnie innymi czynnikami. Tym niemniej choroba atakująca przed wschodem jest jednak o wiele mniej niebezpieczna dla plantacji, ze względu na to, że rozprzestrzenianie się jej na zdrowe siewki przebiega powoli albo wcale.
Przyczyny
Bezpośrednią przyczyną występowania zgorzeli siewek jest obecność w glebie grzybów Rhizoctonia solani i Fusarium, które mogą być pozostałością po wcześniejszych uprawach, na przykład grochu, fasoli lub marchwi. Ponieważ są bardzo trwałe, przez długi czas pozostają w ziemi, którą trudno jest odgrzybić. Najczęstszą przyczyną rozwijania się patogenów jest jednak niedostateczna ochrona nasion i siewek, a także niewłaściwe przygotowanie podłoża pod siew. Zdarza się jednak, że przyczyną zgorzeli siewek są zarażone nasiona, które miały bezpośredni kontakt z grzybami – na przykład w czasie produkcji rozsady.
Największe ryzyko porażenia, a co za tym idzie wymarcia, wszystkich roślin w uprawie pojawia się jeżeli podłoże jest wilgotne, a w czasie wysadzenia przez dłuższy czas utrzymują się niskie temperatury, które mogą zahamowywać wzrost i zatrzymać pędy w ziemi, gdzie łatwiej zostają zaatakowane przez choroby grzybicze. Zgorzel siewek rozprzestrzenia się w szybkim tempie jeżeli rośliny zostały zbyt gęsto posadzone. Choroba pojawia się najczęściej na zacienionych stanowiskach, które były jesienią intensywnie nawożone azotem.
Występowanie
Choroba pojawia się w bardzo wielu uprawach. Równie często można ją odkryć w sałacie i warzywach kapustnych (kalafior, brukselki), co w ogórkach i papryce. Narażone na występowanie zgorzeli siewek są również rośliny dyniowate, na przykład cukinia, bakłażan, patison, jak i rzepak, rzepik i różne odmiany gorczycy. Na wszystkich warzywach choroba objawia się w taki sam sposób: atakuje rośliny tylko na poziomie rozwoju siewek i stopniowo uszkadza łodygę, w wyniku czego roślina się przewraca, zaczyna więdnąć i stopniowo obumierać.
czytaj dalej...ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Zobacz także
-
-
12086 , 1 , 0 , 0 Nie straszny nam mączniak prawdziwy – częsta choroba warzyw!
-
3915 , 1 , 0 , 0 Szara pleśń atakuje! Groźna choroba owoców i warzyw
-
2764 , 0 , 0 , 0 Sucha zgnilizna kapustnych – atakuje i pustoszy uprawy
Dodaj komentarz
Tagi
Zgorzel siewek Zgorzel siewek kapustnych Zgorzel siewek kukurydzy Zgorzel siewek - objawy Zgorzel siewek - szkodliwość Zgorzel siewek - zwlaczanie Zgorzel siewek - odmiana powschodowa Zgorzel siewek ogórka Zgorzel siewek rzepaku Zgorzel siewek rzepiku Zgorzel siewek gorczycy Zgorzel siewek dyniowatych Czarna nóżka Zgorzel siewek - profilaktykaOgłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki