Centuria pospolita

Centuria pospolita Centuria pospolita

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Centuria pospolita . Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Centaurium erythraea

Rodzina:

goryczkowate – Gentianaceae

Kolor kwiatu:

jasnoróżowy

Liście:

jajowatopodługowate

Forma kwiatu:

kwiaty o pięciu płatkach

Charakterystyka:

roślina ma wzniesioną, czterokanciastą łodygę, która rozgałęzia się tylko w górnej części. Liście odziomkowe – długie, o jajowatym lub lekko łopatkowatym kształcie – tworzą przyziemną różyczkę. Liście łodygowe przybierają odmienne formy w zależności od miejsca, z którego wyrastają: w dolnej części pędu są jajowate i tępe, w górnej z kolei – nieco węższe i ostro zakończone. Kwiaty pojawiają się pojedynczo na szczytach licznych rozgałęzień łodygi, tworząc luźne podbaldachy. Wokół pręcików i słupka rozpościerają się eliptyczne, płasko rozłożone płatki. Owocami centurii pospolitej są walcowate torebki.

Gleba:

piaszczysta, wapienna

Forma życiowa:

roślina dwuletnia, zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

częściowa ochrona

Występowanie:

lasy, zarośla, łąki, polany

Okres kwitnienia:

od lipca do września

Wysokość:

od 15 do 50 cm

Właściwości:

roślina wykazuje właściwości lecznicze i jest wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym. Wspomaga i reguluje trawienie, a ponadto zwalcza gorączkę.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki