Śliwa Węgierka Wangenheima – stara niemiecka odmiana nie tylko na podkładki!

Węgierka Wangenheima to stara odmiana niemiecka, którą dzisiaj częściej kojarzymy z podkładką pod inne śliwy niż z obficie obradzającym drzewem. Dzieje się tak dlatego, że owocuje ona naprzemiennie i ma skłonności do drobnienia śliwek. Z tego też powodu już w 1984 r. została wpisana na listę odmian uzupełniających.

Drzewo

Wzrost tej odmiany węgierki określa się jako silny. Korona przybierze kształt dużej kuli z tendencją do nadmiernego zagęszczania się. Z tego też powodu będzie jej potrzebne prześwietlanie. Jeśli zaś chodzi o pokrój, to główne konary lekko wzniosą się ku górze, a boczne będą odchodziły od przewodnika pod sporymi kątami. Poza tym jest to śliwa samopłodna, wchodząca w owocowanie około 4 lata po posadzeniu. Niestety, ma ona tendencję do przemienności w dawaniu obfitych plonów.

Istotne jest, że drzewo to jest wyjątkowo mało wrażliwe na mróz, choć, niestety, średnio poradzi sobie z szarką.

Owoce

Najbardziej charakterystyczne w owocach Węgierki Wangenheima będzie ich ubarwienie. Zazwyczaj brunatnofioletowa skórka zmieni się w okresie całkowitej dojrzałości w ciemnogranatową z jasnoniebieskim nalotem. Pestka z kolei powinna z łatwością odchodzić od żółtego, słodkiego i ścisłego miąższu. Ogólnie będą to śliwki o jajowatym kształcie i masie do 35 g. Mogą one jednak drobnieć, gdy nie będzie się przerzedzać zawiązków i przycinać korony – szczególnie w starszym wieku drzewa.

Śliwki te świetnie sprawdzą się w przetwórstwie, zwłaszcza jeśli chodzi np. o powidła czy susz.

Zbiór

Owoce pochodzące od tej węgierki osiągną dojrzałość zbiorczą w pierwszej dekadzie września, na około trzy tygodnie wcześniej niż Węgierka Zwykła. Ważne jest też to, że dobrze zniosą one transport, co nie jest takie oczywiste w przypadku innych śliwek.

Zastosowanie

Dzisiaj Węgierka Wangenheima najcenniejsza jest dla szkółkarzy, zaś jej pestki wykorzystywane są do produkcji podkładek generatywnych dla innych śliw. Podkładka taka będzie miała zdolność osłabiania siły wzrostu drzew i zwiększania ich plenności, ale może też powodować, że śliwy te urosną nawet o połowę mniejsze od tych, które posadzono np. na ałyczy. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki takiej podkładce drzewo może obrodzić wcześniej niż inne odmiany.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

Pieniążek S. A. (red.), „Sadownictwo”, PWRiL, Warszawa 2000 r., s. 74.

Rejman A. (red.), „Pomologia”, PWRiL, Warszawa 1994 r., s. 240–241.

Sitarek M., „Uprawa śliw”, wyd. Plantpress, Kraków 2006 r., ss. 20–21, 43.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki