Śliwa Węgierka Dąbrowicka – polska odmiana często spotykana w przydomowych sadach. Co czyni ją popularną? Sprawdź!

Śliwa Węgierka Dąbrowicka jest odmianą pochodzenia polskiego, uzyskaną w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach z siewki Węgierki Zwykłej. Dziś uprawia się ją bardzo chętnie, szczególnie na Mazowszu, ze względu na bardzo dobrą jakość zradzanych przez nią owoców oraz niewielką wrażliwość na szarkę. Poza tym śliwki te idealnie nadają się zarówno do celów deserowych, jak i przetwórczych (np. na susz). Zauważa się jednak, że liczba tych drzew w przydomowych sadach jest na tyle duża, że wpływa to negatywnie na cenę owoców.

Drzewo

Odmiana ta jest obcopylna, zatem, żeby dać obfite plony, będzie potrzebowała zapylaczy takich jak Amers, Čačanska Lepotica czy Čačanska Rana. Ogólnie jego siła wzrostu jest średnia, ale za to kuliste i dosyć zagęszczone korony pełne pędów bocznych dają się łatwo formować. Dlatego przykładowo nie będzie problemu z uzyskaniem szerokich kątów rozwidleń wśród gałęzi. Specyficzne są za to liście tej śliwy, których ciemnozielona powierzchnia będzie się metalicznie lśniła.

Największą zaletą tej rośliny jest prawie całkowity brak podatności na szarkę. Dobrze też poradzi sobie z chłodem, chociaż pąki kwiatowe mogą przymarzać.

Przycinanie

Najlepiej drzewo to formować na wrzeciono. Gdy pędy będą rosły mocno, to należy je przygiąć do poziomu jeszcze na początku sierpnia, zanim zesztywnieją. Przewodnik przycinamy z kolei wyłącznie raz, tuż po zasadzeniu – przyczyni się to do uzyskania korony z drobnymi pędami tylko w jej górnych partiach. Gdy jednak na przewodniku czy uformowanych gałęziach pojawią się silne i długie pędy, to w lipcu trzeba przyciąć jej na długość ok. pięciu listków.

Owoce

Śliwki Węgierki Dąbrowickiej uzyskają charakterystyczny owalny kształt oraz masę do 35 g, choć zauważa się, że przy odpowiedniej pielęgnacji i przerzedzeniu osiągną do 40 g. Ich brązowogranatowa skórka będzie pokryta intensywnym niebieskim nalotem, miąższ zaś nabierze koloru zielonożółtego. Ogólnie będzie soczysty, słodki, ale z kwaśnym posmakiem, a także bardzo dobrze oddzieli się od pestki.

Warto zaznaczyć, że odmiana ta dojrzewa bardzo szybko od momentu posadzenia (nawet  na drugi rok). Jej plony będą obfite, ale za to mogą nie być coroczne.

Zbiór

Węgierka Dąbrowicka będzie gotowa do oberwania w drugiej połowie sierpnia, zazwyczaj trochę po odmianie Čačanska Lepotica. Zauważa się jednak, że zbioru można dokonać z kilkudniowym poślizgiem, co może przyczynić się do wzrostu jakości owoców. Bardzo dobrze zniosą one także transport, dzięki czemu śliwa ta ceniona jest szczególnie w produkcji towarowej.

 

 

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

Czynczyk A., Lange E., Mika A. i in., „Sadownictwo”, wyd. Hortpress, Warszawa 2002 r., s. 303.

Hodun G., „Śliwy”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2008 r., ss. 9, 29.

Klimek G., „Sadownictwo”, cz. 2, WSiP, Warszawa 1997 r., ss. 117, 121.

Mika A., „Cięcie drzew i krzewów owocowych. Poradnik”, PWRiL, Warszawa 2006 r., s. 114–117.

Mika A., „Sad dochodowy”, wyd. Hortpress, Warszawa 2010 r., s. 221.

Pieniążek S. A. (red.), „Sadownictwo”, PWRiL, Warszawa 2000 r., s. 72.

Rejman A. (red.), „Pomologia”, PWRiL, Warszawa 1994 r., s. 239–240.

Sitarek M., „Uprawa śliw”, wyd. Plantpress, Kraków 2006 r., s. 51.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki