Odporna śliwa Opal – odmiana chętnie wybierana do przydomowych ogrodów

Śliwa Opal jest w miarę odporna zarówno na mróz, jak i na choroby, stąd też jej duża popularność w uprawie działkowej. W sadach towarowych również uważana jest za wartościową, jednak jej znaczenie spada, ponieważ zaczyna brakować dla niej rynków zbytu. Niemniej jednak jest dosyć rozpowszechniona na terenie Europy. Wyhodowano ją w Szwecji w wyniku krzyżówki odmian Rengloda Ulena i Early Favourite.

Wymagania

Roślinę tę powinno się uprawiać w cieplejszych rejonach na ałyczy bądź siewce Wangenheima, która zapewni lepsze i szybsze plonowanie. Jej zastosowanie może jednak skutkować wzrostem mniejszym nawet o 50% niż w przypadku podkładki z ałyczy.

Drzewo

Siłę wzrostu tej śliwy można określić jako dość mocną. Wytwarza ona rozłożyste i gęste korony, w których trzeba przerzedzać zawiązki, ponieważ owocuje ona zwykle obficie. Ciekawym jest, że początkowo korona ta będzie wyniosła, a kształtu stożkowatego nabierze z czasem. Poza tym pędy jednoroczne będą miały odcień bordowy i lekko się pomarszczą. Liście z kolei będą ostro zakończone i  matowe.

Ważne jest także to, że śliwa Opal to odmiana samopylna, która nie będzie wymagała żadnych zapylaczy.

Owoce

Konsumentom z pewnością spodoba się to, że śliwki zradzane przez tę odmianę z łatwością oddzielają się od pestki. Poza tym już sam ich widok jest zachęcający – cienka żółta skórka pokryta jest różowofioletowym rumieńcem oraz lekkim nalotem. Pod nią znajduje się najczęściej żółty miąższ o ścisłej konsystencji i pysznym kwaskowatosłodkim smaku. Ogólnie kształtem przypominają owal (wymiary: wys. 3,8 cm, szer. 3,6 cm, gr. 3,5 cm). Co do wagi, to waha się ona w granicach 25–30 g; są to zatem owoce raczej średniej wielkości, mają jednak tendencję do drobnienia.

Śliwki te nadadzą się do wielu celów – najczęściej mają przeznaczenie deserowe, jednak świetnie sprawdzą się także w przetwórstwie i jako składnik kompotów.

Zbiór

Śliwa Opal jest niezwykle plenna, ale ma tendencję do przemiennego owocowania (choć odpowiednie przycinanie może zapewnić jego coroczność). Jeśli zaś o nie chodzi, to może ono przypaść już w drugim roku po posadzeniu. Ważne jest także to, że śliwki tej odmiany dojrzewają nierównomiernie, przez co zaleca się zbiór co najmniej dwukrotny, przy czym pierwszy powinien przypaść na początek sierpnia. Trzeba też uważać na opadanie owoców po przejrzeniu.

Odporność

Drzewo to dobrze radzi sobie z chłodem. Nie reaguje także na większość chorób, przykładowo jego wytrzymałość na szarkę jest oceniana jako wysoka. Gdyby jednak na początku września wykryto ją w trakcie lustracji sadu, to zainfekowane drzewa trzeba by usunąć.

 

 

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

Czarnocka A. (red.), „Program ochrony roślin sadowniczych 2014”, wyd. Hortpress, Warszawa 2014 r., s. 134–138.

Hodun G., „Śliwy”, Warszawa 2008 r., ss. 9, 18.

Klimek G., „Sadownictwo”, cz. 2, WSiP, Warszawa 1997 r., ss. 113–116, 121.

Pieniążek S. A. (red.), „Sadownictwo”, PWRiL, Warszawa 2000 r., s. 69.

Rejman A. (red.), „Pomologia”, red. A., Warszawa 1994 r., s. 223.

Sitarek M., „Uprawa śliw”, wyd. Plantpress, Kraków 2006 r., ss. 20–21, 37.

 

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki