Śliwa Renkloda Ulena zachwyca smakiem! Poznaj tę zielonoowocową odmianę!

Owoce śliwy Renkloda Ulena Dojrzewające owoce śliwy Renkloda Ulena

Śliwa Renkloda Ulena rodzi piękne i rozpoznawalne owoce o zachęcającym smaku, które jednak są bardzo nietrwałe. W związku z tym ich ceny nie osiągną pułapu zachęcającego dla profesjonalnych sadowników. Niemniej jest to odmiana nadal chętnie uprawiana przez amatorów, np. na działkach. Zapewne dlatego, że pochodzące od niej śliwki wyśmienicie nadają się do zjedzenia prosto z drzewa oraz idealnie do dżemów i kompotów. Warto też wspomnieć, że jest to samopylna odmiana francuska.

Wymagania

Roślina ta na siewce Wangenheima zacznie owocować nawet w trzy lata po posadzeniu, na ałyczy zaś – w około cztery. Potrzebować też będzie gleby żyznej, ciepłej, ale i przepuszczalnej, ponieważ na wszelkich innych stanowiskach śliwki okażą się mieć gorszą jakość. Dobrze też wykonywać przerzedzanie, które przyczyni się do wzrostu masy owoców.

Drzewo

Drzewo to jest z natury silne, ale z wiekiem stanowczo się osłabia. Ciekawe jest to, co dzieje się z jego koroną – najpierw ma kształt odwrotnie stożkowaty, a z czasem staje się w miarę kulista, choć średnio zagęszczona. Ogólnie konary utworzą dosyć nieregularną konstrukcję z nierównomiernie rozmieszczonymi krótkopędami, a gałęzie drugiego rzędu skierują się ukośnie ku górze i wygną się niczym łuk. Jeśli chodzi o pędy jednoroczne, to okażą się długie i lekko fioletowe. Liście zaś będą miały kształt elipsy o ząbkowanym brzegu i ostrym końcu.

Owoce

Wadą śliwek zradzanych przez Renklodę Ulenę może być to, że ich pestki są mocno połączone z galaretowatym, lekko żyłkowanym, złotożółtym miąższem. Jest to jednak rekompensowane przez kwaskowatosłodki smak oraz ogólny wygląd – są duże, kuliste, z płytką bruzdą dzielącą je na niemal równe części. Skórka zaś jest kwaśna i gruba, ale łatwo odchodzi od tkanki. Najbardziej charakterystyczny jest jednak jej kolor – żółty lub zielony, gdy na owoce te pada mało światła. Oprócz tego jest ona pokryta słabym białym nalotem i cętkami z zazwyczaj czerwonymi obwódkami.

Zbiór

Do oberwania Renkloda Ulena będzie się nadawała już w połowie sierpnia, ale ostatnie owoce dojrzeją dopiero pod jego koniec. Z tego też powodu należy dokonać co najmniej dwukrotnego (czasem nawet trzykrotnego) zbioru. Poza tym przy tak silnym owocowaniu śliwki mogą drobnieć. Niemniej jednak jest to odmiana, która będzie plonowała obficie, choć z tendencją do przemienności.  Jest samopłodna. Co się zaś tyczy transportu, to drzewo to absolutnie sobie z nim nie radzi – owoce odgniatają się niezwykle łatwo, dlatego też zaleca się przewozić raczej okazy średnio dojrzałe.

Odporność

Odmiana ta jest średnio odporna na chłód, ale przykładowo jej kwiaty dobrze znoszą przymrozki. Owoce zaś mogą zostać zaatakowane przez osy. Jeśli chodzi o szarkę, to śliwa ta jest na nią mało podatna. Niestety, ulegnie z kolei bardzo łatwo brunatnej zgniliźnie. Aby sobie z nią radzić, należy przed kwitnieniem zastosować przykładowo preparat Switch 62,5 WG (3 razy w sezonie co 10 dni). W okresie od końca maja do połowy sierpnia zaś opryskiwać nim sady naprzemiennie z fungicydami IBE (te z kolei stosujemy tylko w temperaturze powyżej 12°C).

 

 

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

Czarnocka A. (red.), „Program ochrony roślin sadowniczych 2014”, wyd. Hortpress, Warszawa 2014 r., s. 134–138.

Hodun G., „Śliwy”, Warszawa 2008 r., s. 9, 28.

Klimek G., „Sadownictwo”, cz. 2, Warszawa 1997 r., s. 117, 122.

Pieniążek S. A. (red.), „Sadownictwo”, PWRiL, Warszawa 2000 r., s. 72.

Rejman A. (red.), „Pomologia”, PWRiL, Warszawa 1994 r., s. 235–236.

Sitarek M., „Uprawa śliw”, wyd. Plantpress, Kraków 2006 r., s. 39.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki