Śliwa Herman – wczesna odmiana o delikatnym i lekko kwaskowatym smaku!

Śliwa Herman to najwcześniejsza odmiana spośród tych nowej generacji. Wyselekcjonowano ją w Szwecji poprzez krzyżówkę odmian Car i Ruth Gerstetter. Przy czym należy zaznaczyć, że miała ona być odpowiednikiem tej drugiej, a dziś okazuje się, że praktycznie ją wyparła. Stało się tak dlatego, że Herman jest o wiele bardziej odporny na mróz i wszelkie choroby kory i drewna. Warto nadmienić, że zradzane przez niego owoce osiągają zachęcająco wysokie ceny.

Drzewo

Odmiana ta będzie rosła bardzo silnie. Wytworzone przez nią korony uformują się w miarę kuliście, choć jednocześnie luźno. Będą przy tym dosyć zagęszczone, a pędy ułożą się względem przewodnika pod dużymi kątami. Pędy jednoroczne z kolei staną się bordowe od strony, od której świeci na nie słońce; ogólnie zaś będą zielone, choć pokryte bordowymi kropkami.

Ciekawym jest fakt, że Herman to odmiana częściowo samopłodna, co oznacza, że obecność w pobliżu odpowiednich zapylaczy wzmocni jej plenność. Przykładowo mogą to być takie drzewa jak Amers lub Čačanska Rana.

Owoce

Śliwki pochodzące od tej odmiany będą niezwykle podobne do tych zradzanych przez Ruth Gerstetter – zarówno pod względem owalnego kształtu, jak i koloru. Co się zaś jego tyczy, to okażą się lepiej wybarwione – skórka będzie mocno bordowa, pokryta intensywnym fioletowoniebieskim nalotem woskowym, który z kolei z czasem znika z owoców jego niemieckiej odmiany siostrzanej. Miąższ zaś będzie świetnie odchodził od pestki, a kolejną cechą, która spodoba się konsumentom, okaże się jego delikatny i lekko kwaskowaty smak. Za małą wadę tych śliwek można uznać jedynie ich średnią wielkość (waga średnia: 32 g).

Uprawa

Aby owoce Hermana zachwycały swoim smakiem – jako w sumie nieliczne z wczesnych odmian – należy uprawiać to drzewo na glebach żyznych i nawadnianych. Jeżeli zasadzimy je na podkładce silnie rosnącej i odpowiednio pielęgnowanej, to śliwki mogą wyrosnąć nawet do 40 g. Jeśli z kolei posłużymy się podkładką karłową, która wzmaga obfitość zbiorów, to mogą one drobnieć.

Warto nadmienić, że jest odmiana polecana i do sadów towarowych, i do amatorskich. A to dlatego, że da się ją niezwykle łatwo formować, a do uzyskania wymarzonego kształtu korony nie potrzeba praktycznie w ogóle wysiłku.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki