Śliwa Mirabelka z Nancy – przywróćmy do łask tę francuską odmianę!

Owoce Mirabelki z Nancy Owoce Mirabelki z Nancy

Mirabelka z Nancy to około dwustuletnia odmiana pochodząca z Francji. Trzeba zauważyć, że jest ona tam nadal bardzo popularna, zresztą podobnie jak w Niemczech. W krajach tych przykładowo produkuje się z niej tzw. plum brandy, czyli alkohol wysokiej jakości. Jest to ciekawe w odniesieniu do tego, że w Polsce odmiana ta nigdy nie była uważana za zbyt atrakcyjną, a dziś zastosowanie znajduje głównie w przydomowych ogródkach, skąd zrywana jest na przetwory, soki i kompoty.

Drzewo

Śliwa ta dobrze poradzi sobie na glebach żyznych i wilgotnych, byleby nie próbować uprawiać jej w ziemi suchej. Mimo to wyrośnie jednak średnio duża i nie będzie drzewem zbyt silnym. Wykształci stożkowatą koronę o szerokiej podstawie i gałęziach ułożonych względem przewodnika pod szerokimi kątami, leciutko wzniesione do góry. Ogólnie będzie ona jednak niezbyt zagęszczona.

Jest to odmiana samopłodna; sprawdzi się również jako zapylacz dla innych śliw. Pochodzące od niej plony będą duże, ale niestety naprzemienne.

Owoce

Owoce zradzane przez Mirabelkę z Nancy ogólnie są dosyć małe – osiągają wagę do maksymalnie 25 g. Mimo wszystko jednak uznaje się je za jedne z większych wśród wszystkich mirabelek. Co do koloru, to będą one oczywiście charakterystycznie złotożółte z pomarańczowym rumieńcem i lekko białawym nalotem. W kształcie będą owalne, choć trochę spłaszczone od góry. Miąższ zaś będzie miał ten sam kolor co skórka, a w smaku będzie kwaskowatosłodki lub słodki. Pestka powinna się od niego oddzielać raczej łatwo.

Zbiór

Drzewo to nadaje się do potraktowania go otrząsarkami. Zbioru najlepiej dokonać pod koniec sierpnia, przy czym należy uważać, bo mirabelki pochodzące od tej odmiany mają tendencję do przedwczesnego opadania. Ważne jest to, że ze względu na swoją jędrność śliwki te dobrze zniosłyby ewentualny transport.

Odporność

Mirabelka z Nancy jest wytrzymała na choroby, w tym na szarkę tak niebezpieczną dla śliw. Trzeba jednak uważać na nadmierne chłody, ponieważ może ona zmarznąć.

 

 

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

Hodun G., „Śliwy”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2008 r., ss. 9, 17.

Rejman A. (red.), „Pomologia”, PWRiL, Warszawa 1994 r., s. 233.

Sitarek M., „Uprawa śliw”, wyd. Plantpress, Kraków 2006 r., s. 42–43.

 

 

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki