Próchnica w glebie – decyduje o jej żyzności. Dowiedz się więcej!
Sprawdzamy odczyn gleby i podpowiadamy sposoby pielęgnacji gruntów
Zobacz także
Odczyn to jedna z najbardziej istotnych właściwości gleby. Nie jest to wartość stała, ciągle zmienia się pod wpływem bardzo wielu różnych czynników, na które nie mamy wpływu, a utrzymanie odpowiedniego pH gleby jest bardzo ważne w czasie prowadzenia upraw.
Kwasowość gleby
W ujęciu chemicznym odczyn gleby jest związany z dysocjacją wody na jony wodorowe i wodorotlenowe. Przewaga jonów wodorowych w glebie warunkuje jej kwaśny odczyn, przewaga jonów wodorotlenowych – zasadowy. W Polsce prawie 80% powierzchni kraju to gleby kwaśne i bardzo kwaśne, zasadowe i neutralne stanowią zaledwie 20%. Przyczyną zakwaszenia gleb w głównej mierze jest to, że powstały one na podłożu macierzystych skał o kwaśnym odczynie. Dodatkowo nawożenie mineralne gleb i duże opady mają silny wpływ na ustalenie się poziomu kwasowości. W mniejszym stopniu zależy on od klimatu i sposobu użytkowania.
Odczyn gleby nie jest wartością stałą, może się znacznie wahać nawet w czasie jednego okresu wegetacyjnego, co ma negatywny wpływ na rośliny uprawne. Przyczyną zmian najczęściej są obfite opady deszczu, który sam w sobie ma lekko kwasowy odczyn, a dodatkowo często staje się nasycony dwutlenkiem siarki i innymi zakwaszającymi produktami ubocznymi przemysłu. Druga przyczyna zmiennej kwasowości to po prostu sama działalność roślin, które pobierają z ziemi bardzo wiele składników mineralnych, również tych, które w swoim składzie zawierają jony wodorotlenowe. Aby prowadzić naprawdę efektywną uprawę, co kilka lat należy sprawdzać odczyn ziemi, dostosować do niego rośliny uprawne lub uregulować jego poziom.
Oznaczanie pH
Oznaczanie odczynu pH gleby nie jest proste, ale jest działaniem koniecznym, jeśli chcemy zmaksymalizować plony i wykorzystać potencjał ziemi. W tym celu możemy wykorzystać metody elektrometryczne bądź kolorymetryczne. Te pierwsze polegają na pomiarze różnicy potencjałów w ogniwie złożonym z elektrody porównawczej i pomiarowej, które wprowadza się do zawiesiny glebowej. Metoda kolorymetryczna polega na porównaniu zabarwienia roztworu glebowego połączonego z odpowiednim indykatorem z dołączoną skalą barw. Metody te mogą nie być jednak dokładne, a w przypadku upraw roślin o bardzo wysokich wymaganiach, szczegółowa analiza jest niezbędna. W takim przypadku należy zwrócić się o pomoc do autoryzowanego laboratorium, którego opinia na pewno będzie bezbłędna i dodatkowo może zostać powiększona o analizę chemiczną składu gleby.
Optymalne do uprawy większości roślin pH to neutralne – wynoszące między 6,6-7,2. Gleby kwaśne mają mniejsze pH, a od granicy 4,5 możemy mówić o odczynie bardzo kwaśnym. Odczyn zasadowy wynosi powyżej 7,2.
Rośliny wskaźnikowe
Nie wszystkie rośliny mają tolerancje na nawet niewielkie odchylenia wartości pH od poziomu neutralnego. Są także takie, które rozwijają się tylko w środowisku kwaśnym lub zasadowym, a ich obecność na polu może nam pomóc we wskazaniu poziomu zakwaszenia gleby.
Rośliny wskaźnikowe kwasowości to przede wszystkim: fiołek trójbarwny, koniczyna polna, sporek wiosenny, szczaw polny, jałowiec, żurawina czy rumianki polne. Gleby kwaśne są również idealnym stanowiskiem dla wrzosowisk, można często spotkać na nich mech i paprocie. Żadnej z tych roślin nie uda nam się zobaczyć na glebie zasadowej, bo do rozwoju potrzebują dużego stężenia jonów wodorowych. W miejscach gdzie pH wynosi więcej niż 7,2 będzie się natomiast rozwijać babka zwyczajna i pokrzywa żegawka. Możemy tam również odnaleźć jasnotę białą, dymnicę pospolitą, tobołki polne i bodziszka łąkowego.
czytaj dalej...ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Zobacz także
-
-
-
20021 , 0 , 0 , 0 Degradacja gleby – przyczyny i rodzaje tego szkodliwego procesu
-
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki