Czapla biała - znów licznie wraca do Polski. Poznaj tego niezwykłego ptaka!

Czapla biała Czapla biała

Czapla biała (Egretta alba) to brodzący ptak, którego spotkać można na każdym kontynencie oprócz Antarktydy. Najczęściej zasiedla ciepłe rejony południowej i wschodniej Europy. Co się zaś tyczy Polski, to jego historia jest bardzo ciekawa – okazuje się, że kiedyś czapla biała występowała u nas bardzo licznie, ale została praktycznie wytępiona ze względu na jej przepiękne i delikatne pióra. Na szczęście od niedawna obserwuje się jej powrót, a lęgowisk przybywa z roku na rok.

Występowanie

Jak już wcześniej wspomniano, czaplę białą można spotkać w wielu w miarę ciepłych zakątkach świata: w Azji, Ameryce, Australii i Afryce oraz w Europie. Ponieważ jest ona ptakiem częściowo wędrownym, to zazwyczaj zimuje w Afryce lub w pobliżu Morza Śródziemnego. Do Polski przylatuje w marcu, a odlatuje z niej w październiku. Do tej pory obserwowano ją na południu i wschodzie kraju, np. nad Biebrzą czy na zbiorniku zaporowym Siemianówka. Przeszło wiek temu czapla biała gnieździła się z kolei w okolicach Głogowa.

Charakterystyka

Ptak ten jest dosyć duży, czym odróżnia się przykładowo od czapli nadobnej czy rafowej. Mówi się też, że pod względem wielkości przypomina czaplę siwą, ale jest od niej smuklejszy, ponieważ ma dłuższe czarne nogi z żółtawymi goleniami (które w okresie godowym stają się czerwonawe) i dłuższą szyję. Jego waga mieści się w granicach 750–1500 g, przy czym samce są cięższe od samic. Długość ciała wynosi do 1 m, zaś rozpiętość skrzydeł waha się od 1,5 m do prawie 2 m. Jeśli chodzi o ubarwienie, to jest to osobnik całkowicie biały, stąd jego nazwa. Młode ptaki mają żółty dziób z czarnym końcem i szarym kantarkiem. Dorosłe zaś charakteryzują się z kolei dziobem całkowicie czarnym (ale pomarańczowożółtym poza okresem godowym) z różową nasadą i intensywnie zielonym nagim kantarkiem; ma on poza tym prosty i sztyletowaty kształt. Bardzo ważne jest także to, że dorosłe czaple białe podczas godów mają na szyi, piersi i grzbiecie trochę inne pióra, które stają się niezwykle delikatne. Są one na tyle niesamowite, że w Polsce polowano na te ptaki, aby zdobyć ich pióra i przykładowo ozdabiać nimi kapelusze. Doprowadziło to do sytuacji, w której czapla biała stała się praktycznie niespotykana w naszym kraju.

Co do innych indywidualnych cech, to ptak ten ma oczywiście – jak na czaplę przystało – esowato wygiętą szyję zarówno w pozycji stojącej, jak i w locie (może ją ewentualnie chować). Poza tym nie ma on na głowie czuba, ale za to z tyłu ciała powiewają mu bardzo długie pióra, zwane egretami, które są zazwyczaj brudne od ciągnięcia się po wodzie podczas wędrówek. Czapla biała ma też powolne i dostojne uderzenia skrzydeł w locie, a gdy znajduje się na ziemi, to zdarza się jej podskakiwać. Oprócz tego jest to ptak, który nie wydaje z siebie żadnych odgłosów, gdy znajduje się poza swoją kolonią. Tam z kolei da się usłyszeć suche, twarde i wręcz warkotliwe  „krrrach”.

Gniazdowanie

Gatunek ten żyje w koloniach, często nawet po kilka tysięcy par (!). W Polsce jednak jest ich zazwyczaj kilkanaście. Ptak ten lubi też sąsiedztwo innych czapli, np. siwych. Gniazda buduje nad bagnistymi i płytkimi jeziorami, w deltach rzek, czy też nad zalewami i innymi zbiornikami wodnymi, a jego ulubionymi miejscami są trudno dostępne zarośla z trzciną i niskimi krzewami. W wyjątkowych przypadkach lokuje się na niewysokich drzewach. Gniazdo tworzone jest z roślinności wodnej i patyków, a w środku wyłożone jest delikatną ściółką; ma kształt stożkowaty.

czytaj dalej...

O PTAKACH NIECO INACZEJ – ZOBACZ, CZY ZNASZ TAJEMNICE NIEKTÓRYCH Z TYCH PODNIEBNYCH STWORZEŃ!

[1/15] Który ptak to jedyny w Polsce pasożyt gniazdowy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki