Żywienie koni - racjonalne i zbilansowane
Konie zimnokrwiste – najczęściej hodowane rasy w Polsce
Zobacz także
W Polsce wyróżnia się trzy rasy, które różnią się znacznie budową i pokrojem oraz specyficznymi właściwościami fizjologicznymi organizmu. Konie reprezentują rasy gorącokrwiste, zimnokrwiste oraz rasy prymitywne.
Rasy zimnokrwiste posiadają charakterystyczne cechy: wcześnie dojrzewają, mają duży kaliber, są silnie umięśnione i otłuszczone. Konie zimnokrwiste mają spokojny temperament, pracują dość powolnie, typowym chodem dla tych zwierząt jest stęp i kłus.
Konie zimnokrwiste stanowią 50% pogłowia koni w Polsce. Po drugiej wojnie światowej w Polsce konie zimnokrwiste i pogrubione dominowały w pogłowiu, jednak czasem populacja została odbudowana na korzyść koni gorącokrwistych.
Historia powstania rasy koni zimnokrwistych w Polsce
Konie zimnokrwiste w Polsce powstały na drodze krycia klaczy ras lokalnych ogierami zimnokrwistymi. Jako pierwsze zostały sprowadzone ogiery rasy perszeron. W Polsce zaczęły się wyodrębniać obszary hodowlane, w których doskonalono konie zimnej krwi.
Największą rolę w kształtowaniu polskiego pogłowia koni zimnokrwistych odegrały perszerony, ardeny i w mniejszym stopniu belgi i bretony. Pierwsza księga stadna koni KZP została wydana w 1964 roku.
Obecnie w Polsce znajduje się około 50 ardeńskich ogierów oraz 150 klaczy, które posiadają typowe cechy rodowodowe dla tej rasy. Program ochrony zasobów genetycznych w Polsce obejmuje hodowlę koni sztumskich i sokólskich.
Charakterystyka rasy
Konie zimnokrwiste cechuje masywna sylwetka i dobre umięśnienie całego ciała. Mają dużą głowę usadowioną na szerokiej i mocnej szyi. Klatka piersiowa jest głęboka, a żebra mocno wysklepione. Nogi są szeroko rozstawione, o znacznym umięśnieniu. Chód w stępie i kłusie elastyczny. Rasę tą cechuje łagodny temperament i chęć do pracy. Konie zimnokrwiste były wykorzystywane jako zwierzęta pociągowe, a ówcześnie użytkuje się je w kierunku rzeźnym. Należą do ras wcześnie dojrzewających, posiadają szybkie tempo wzrostu i dobre wskaźniki wykorzystania paszy oraz plenności. Ogiery w kłębie osiągają 155 cm i 200 cm obwodu klatki piersiowej, klacze 148 cm w kłębie i 190 cm w obwodzie klatki piersiowej.
Kierunki użytkowości
Konie zimnokrwiste są użytkowane jako zwierzęta pociągowe w miejscach trudnodostępnych dla sprzętu mechanicznego, na terenach podmokłych, górskich i w lasach. Ta rasa wykorzystywana jest zaprzęgowo w agroturystyce, hipoterapii i rekreacji. Głównie użytkowane są w kierunku mięsnym, ze względu na wielkość, masę ciała i wydajność rzeźną.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
8813 , 1 , 0 , 0 Konie pinto - niezwykłe ze względu na umaszczenie
-
19965 , 0 , 0 , 0 Kuce walijskie – przyjacielskie i łatwe w hodowli konie
-
7560 , 0 , 0 , 0 Kuce islandzkie – idealna rasa koni do nauki jazdy