Koń Przewalskiego - opis, historia i charakterystyka rasy

Konie Przewalskiego Konie Przewalskiego

Mały, bułany konik został odkryty dopiero w XIX wieku przez Nikołaja Przewalskiego, ale człowiek spotkał się z nimi już wcześniej. Prawdopodobnie to jego postać została utrwalona na naściennych malowidłach w jaskiniach Europy Zachodniej.

Trudno rozstrzygnąć, czy jest to rasa konia, czy odrębne zwierzę – różni się od innych koni zapisem genetycznym – ma 66 chromosomów, o dwa więcej, niż wszystkie przebadane do tej pory rasy. Wyglądem jednak w niczym nie różni się, bardzo przypomina kuce Mongolskie (prawdopodobnie jest ich bezpośrednim przodkiem) i koniki polskie.

Pochodzenie

Według najnowszych badań koń Przewalskiego zamieszkiwał nie tylko większą część Azji, ale również cały kontynent europejski. Dowody na jego obecność w Europie to nie tylko przedcywilizacyjne malowidła naścienne, ale również wzmianki we wczesnych pismach francuskich i bawarskich. Wraz z rozwojem osadnictwa zaczął jednak stopniowo zanikać na ziemiach europejskich. Przyczyną tego mogły być bardzo intensywne zabiegi odstraszające i prześladowanie ze strony człowieka. Nigdy nie udało się go udomowić, bo z natury ciężko się oswaja i jest nieufny w stosunku do ludzi. Dzikie konie, podchodzące do domostw nie były zagrożeniem dla człowieka, jednak wyjadały paszę i pastwiska przeznaczone dla zwierząt domowych, a ich reprodukcja z udomowionymi klaczami psuła rasę. Koń Przewalskiego został wyparty na puste tereny Mongolii, gdzie żył aż do 1970 roku na wolności, będąc ostatnim prymitywnym, dziko żyjącym koniem na świecie. Przez długi czas świat zoologii nie wiedział o jego istnieniu, odkryty został dopiero pod koniec XIX wieku przez pułkownika Nikołaja Przewalskiego, któremu zawdzięcza nazwę.

Charakterystyka rasy

Wzrost konia Przewalskiego w kłębie oscyluje w granicach 130-155 cm, odpowiada zatem wzrostowi przeciętnego kuca. Jest to dziki w typie, zwarty, masywny koń o dużej głowie zakończonej mysimi uszkami. Stosunkowo krótkie nogi nie pozwalają mu rozwinąć dużej prędkości. Gruba szyja jest porośnięta krótką, szczeciniastą grzywą, bez typowej dla wielu kucy grzywki. Gęsta, długa sierść  ma umaszczenie zmienne – najczęściej jasnobułane zimą i bułane latem. Charakterystyczna dla tych koni jest ciemna pręga grzbietowa i ledwo widoczne, nieco tylko ciemniejsze od umaszczenia pręgi na łopatkach, wiele egzemplarzy ma również kończyny zabarwione na ciemno. Jest nie do końca udomowiony – nawet te pozostające w niewoli, pod opieką ludzi, są dość dzikie, trudno się oswajają, bywają agresywne w stosunku do ludzi. Jednak, jak większość kucy i małych koni, bez problemów żyje w stadzie.

Hodowla

Obecnie żyje jedynie około 1000 przedstawicieli tej rasy. Prawie wszystkie są w niewoli, zamieszkują ogrody zoologiczne i specjalnie utworzone rezerwaty, gdzie pełnią funkcję wyłącznie pokazową i edukacyjną. Trwają intensywne działania odbudowy populacji konia Przewalskiego, ale jest to bardzo trudne, ze względu na to, że w wiele młodych nie przeżywa pierwszego roku, a w nienaturalnych warunkach niewiele zwierząt jest zdolnych do rozpłodu. Z tego powodu utworzono kilka rezerwatów na Ukrainie, w Kanadzie, Chinach, Francji i Niemczech, w których mogą żyć w warunkach zbliżonych jak najbardziej do naturalnych, pod nadzorem człowieka. Projekt zachowania konia Przewalskiego zakłada też ich całkowite oswobodzenie i wypuszczenie ich w Mongolii. Działanie to sprawia trudności, ale International Takhi Group, która temu przewodniczy, może pochwalić się pierwszymi sukcesami. Jeśli projekt się powiedzie, już niedługo na stepach pojawią się dzikie konie, takie same, jak te, które biegały tam kilka tysięcy lat temu.

Katarzyna Kaźmierczak

Literatura:

Behing S., Rasy koni, Warszawa 2007, s. 112

Bunjes J., Rasy koni. Wzorzec, historia, przeznaczenie, Warszawa 2009, s. 136-137

Sambraus H. H., Rasy zwierząt gospodarskich, Poznań 2000, s. 246

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki