Koń belgijski – zimnookrwista i skoczna rasa koni

Koń belgijski Konie belgijskie

Rasa belgijskich koni gorącokrwistych jest jedną z najmłodszych na świecie. Powstała dopiero po II wojnie światowej, kiedy to belgijscy hodowcy zaczęli krzyżować różne gatunki, próbując uzyskać szczególnie skoczną rasę. I osiągnęli sukces – wysokie ale stosunkowo lekkie konie belgijskie od lat zdobywają laury na najbardziej prestiżowych zawodach.

Pochodzenie i specyfika rasy

Belgijski koń gorącokrwisty jest wynikiem starań hodowców koni sportowych, którzy postanowili stworzyć gatunek o bardzo wysokimi predyspozycjami do skakania przez przeszkody. Połączenie gelderanderów z Holandii, koni normandzkich z Francji i niemieckich hanowerskich złożyło się na rosłego, ale mniej szlachetnego w typie gorącokrwistego konia belgijskiego. Faktycznie odnoszą one sukcesy w skokach, ale nie radzą sobie w innych dyscyplinach, dlatego rzadko można zobaczyć je w zawodach ujeżdżania albo wyścigach. Największa hodowla znajduje się w belgijskim Centrum w Zangersheide, ale często można je znaleźć również u prywatnych hodowców.

Konie tej rasy są dosyć wysokie – wzrost w kłębie zaczyna się od 160 cm. Ich umaszczenie jest bardzo zróżnicowane – w zasadzie przyjmują wszystkie maści, chociaż prawdziwym wyjątkiem są egzemplarze srokate i tarantowate. Dobrze ułożony koń belgijski jest niezawodny i bardzo chętny do treningu, co przy dużym stopniu potulności i łagodnym usposobieniu sprawia, że szybko uczy się poleceń. Jak wszystkie konie gorącokrwiste może mieć trudności z życiem w stadzie, ale szybko nawiązuje silną więź z człowiekiem, więc praca z nim jest prawdziwą przyjemnością.

Żywienie

Sposób żywienia konia belgijskiego jest specyficzny. Dobierając składniki do jego codziennej diety należy wziąć pod uwagę nie tylko jego wiek, płeć i wagę, ale także intensywność treningu i fakt, że koń skokowy nie może być zapasiony. Znalezienie optymalnej dawki jest trudne – z jednej strony należy zapewnić naszemu pupilowi bardzo dużą dawkę energii, z drugiej nie można dopuścić do jego przytycia. Najodpowiedniejszym sposobem będzie przeliczenie porcji jedzenia w proporcji do masy ciała konia i obserwacja jego wagi. Jeżeli wahania wagi w ciągu miesiąca nie będą przekraczać 3%, oznacza to, że żywienie jest prawidłowe, a porcje dobrze dobrane. Konie skokowe nie powinny dostawać objętościowo dużo jedzenia – porcje muszą być małe, ale kaloryczne, mogą być podawane częściej niż 3 razy dziennie. Połowę dziennego zapotrzebowania na siano podajemy wieczorem, w czasie ostatniego karmienia. Dzięki temu spora objętościowo dawka zostanie strawiona w ciągu nocy i nie będzie obciążała żołądka konia w czasie treningów. Intensywnie trenujące konie powinny dostawać dziennie około 2-3 kilogramów marchwi, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy dostęp do pastwiska jest niemożliwy. Powinniśmy również pamiętać o tym, żeby ilość białka w diecie konia nie była zbyt duża – jego nadmiar trudno się trawi, a zwierzę staje się ociężałe, traci kondycję a nawet może mieć problemy z oddychaniem.

Zapotrzebowanie na minerały i witaminy

Odpowiednio skonstruowana dieta, złożona z paszy, siana i zielonki powinna pokrywać zapotrzebowanie konia na związki mineralne i witaminy. Ale jeżeli zwierzę zaczyna zachowywać się inaczej niż do tej pory, staje się osowiałe, a na jego ciele pojawiają się niepokojące zmiany, może okazać się, że brakuje mu witamin i minerałów. Warto zawczasu temu działać, żeby nie doprowadzić do rozwinięcia się różnego rodzaju chorób.   

Żelazo – jako główny składnik krwi żelazo jest konieczne do zachowania konia w dobrej kondycji. Wpływa nie tylko na prawidłową pracę serca i układu krwionośnego, co zwiększa wydolność, ale również pobudza do działania. Brak tego składnika u koni jest bardzo rzadki, ale może przydarzyć się po przebytych chorobach, robaczycach, albo w razie głębokich zranień. W razie zauważenia objawów, takich jak ospałość, przyspieszony oddech, łatwiejsze uleganie stresom i gwałtowna reakcja na bodźce, należy działać jak najszybciej, ponieważ niedobór żelaza prowadzić do anemii.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki