Koń fiordzki - opis, charakterystyka i hodowla

Koń fiordzki Koń fiordzki, fiording, fiord

Zimą konie fiordzkie wyglądają jak wyjęte z epoki lodowcowej – porastają gęstą, długą sierścią i świetnie radzą sobie na śniegu i oblodzonych górskich terenach. Pochodzą z terenu norweskich fiordów, więc zimno im niestraszne. Wszystkie dowody wskazują na to, że naprawdę mogą być bezpośrednimi przodkami pierwotnej rasy zamieszkującej tundrę przed wiekami.

Pochodzenie i specyfika rasy

Inaczej nazywane norweskimi, fiordingami lub fiordami stanowią jedną z najstarszych ras na świecie, która zachowała się bez domieszek obcej krwi. Ciężkie warunki atmosferyczne surowego klimatu Norwegii sprawiły, że fiordingi są silne, wytrzymałe i mało wymagające. Dzięki temu mogły być z powodzeniem wykorzystywane w rolnictwie i jako zwierzęta juczne. Obecnie fiordy są nieco lżejsze, mają około 350 kilogramów wagi i mieszczą się w przedziale między 130 a 145 centymetrów.

Charakteryzują się krótką, mocną szyją, bez wyraźnie zaznaczonego kłębu i krótkim, ściętym zadem. Najczęściej występujące umaszczenie to bułane, a wszystkie zmiany i inne kolory są niepożądane dla hodowców. Typowa wyłącznie dla nich jest krótka, szczeciniasta grzywa w dwóch kolorach – białym i czarnym, która przechodzi w ciemną pręgę na grzbiecie.

Bardzo łagodny i wytrzymały kucyk jest idealny do szkółek jeździeckich i rekreacyjnych przejażdżek. Spokojny temperament i cierpliwość sprawiają, że znajduje zastosowanie w hipoterapii. Można używać go zarówno do fizjoterapii na koniu jak i do terapii kontaktem, ponieważ jest bardzo towarzyski i przyjacielski, szybko nawiązuje więź z człowiekiem. Nadaje się do jazdy dla osób niepełnosprawnych, które mają problem z utrzymaniem napięcia mięśniowego, ponieważ ma dobry, pewny krok, dzięki któremu kołysanie jest naprawdę minimalne.

Żywienie

Sposób żywienia konia norweskiego nie różni się niczym od sposobu żywienia innych kuców. Fiording jest niewielki, dlatego jego zapotrzebowanie na jedzenie nie jest zbyt duże. Dla dorosłego osobnika może to być nawet mniej niż 7 kilogramów paszy, w tym około 400 gram białka. Każdy posiłek powinien być złożony w odpowiedniej proporcji, dostosowanej do ilości ruchu, z paszy treściwej, tworzącej energię i paszy objętościowej. Pasza treściwa może składać się z różnego rodzaju zbóż, nasion roślin motylkowych, oleistych i strączkowych oraz wysłodków buraków. Powinna pokrywać nie tylko prawie całe zapotrzebowanie kaloryczne, ale musi dostarczać również większą część potrzebnego białka. Pasza objętościowa natomiast to głównie siano, sieczka, plewy i zielonka różnego rodzaju, które mają mało energii ale są głównym źródłem składników odżywczych, związków mineralnych i witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu konia. Odpowiedni dobór zielonki i preparatów zawierających witaminy czy minerały zapobiega powstawaniu morzyska, czyli dolegliwości trawiennych typowych dla większości przeżuwaczy.

Zapotrzebowanie na minerały i witaminy

 Miedź  jest jednym z najważniejszych składników biorących udział w przemianie materii i dostarczaniu energii komórkom. Jej niedobór jest szczególnie niebezpieczny dla młodych osobników, gdyż może powodować zaburzenia w kostnieniu chrząstek i zwolnienie tempa wzrost. Brak dostatecznej ilości miedzi w organizmie może być odpowiedzialny również za nerwowość i łatwiejsze uleganie stresom.

Cynk – jego niedobór można wyrównać zwiększając proporcjonalną część paszy naturalnej w diecie konia. Objawia się utratą sierści i łuszczycą skóry, a także może prowadzić do poważnych zmian w tkance rogu kopyta.

Mangan – ten pierwiastek odpowiada w organizmie za przemianę i wykorzystanie węglowodanów, czyli za wytwarzanie energii niezbędnej do pracy i treningu, a także ma wpływ na działanie systemu nerwowego. W razie niedoboru należy podawać paszę ze zwiększoną zawartością.

Witamina B2 – niedobór tego składnika jest szczególnie groźny. Powoduje zwiększenie ilości uderzeń serca na minutę, w związku z czym puls i oddech zaczynają przyspieszać, a wytrzymałość maleje. Mięsień sercowy zaczyna się znacznie powiększać, pojawiają się problemy układu krwionośnego, co może doprowadzić do śmierci.

Witamina B1 to odpowiedzialna za funkcjonowanie systemu nerwowego związek. Jej niedobór objawia się brakiem apetytu, otępieniem, biegunkami a nawet zahamowaniem wzrostu. W razie konieczności należy ją podawać w formie syntetycznej, dodając do paszy.

Witamina D jest ściśle związana z gospodarką mineralną związkami wapnia i fosforu, które są niezbędne dla koni trenujących bądź pracujących codziennie przez dłuższy czas. Ma działanie przeciwkrzywiczne, więc jest szczególnie potrzebna źrebakom w czasie rozwoju. Zwierzęta wchłaniają ja przebywając na słońcu, ale jeżeli wystąpi niedobór objawiany sztywnością ruchów i opuchlizną stawów, należy zwiększyć w diecie koni ilość suszonego naturalnie siana.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki