Koń fryzyjski - rasa zimnokrwista. Hodowla i charakterystyka

Koń fryzyjski Koń fryzyjski w śniegu

Konie fryzyjskie należą do ras zimnokrwistych. Nazywane są „Czarnymi Perłami”. Hodowane są głównie w okolicach wybrzeża Morza Północnego we Fryzji, północnej Holandii. Jest to rasa bardzo stara, niektórzy badacze twierdzą, że sięgająca czasów rzymskich. W XVI i XVII wieku konie fryzyjskie zaczęto krzyżować z końmi iberyjskimi w celu uzyskania typowych koni wierzchowych. Wszystkie ze znanych  reproduktorów pochodzą od ogiera Nemo 51, który był pierwszym ogierem wpisanych do Księgi Stadnej tej rasy w 1878 roku. Na początku XX wieku konie fryzyjskie były zagrożone wyginięciem, w 1913 roku zanotowano tylko trzy ogiery we Fryzji.

Pochodzenie

Konie fryzyjskie pochodzą od prymitywnej rasy koni leśnych. Były to konie masywnej budowy, ciężkie, podobne do obecnych koni pociągowych. Miał szorstką sierść i długą grzywę oraz ogon. Kopyta były duże i szerokie, ułatwiające poruszanie na bagiennych terenach. Konie fryzyjskie były doskonalone przez kilkaset lat np. przez dolew krwi koni andaluzyjskich. Przez wiele lat był najpopularniejszym koniem bojowym na terenie Europy, dzięki sile, wytrzymałości i braku wybredności na ubogie żywienie.

Charakterystyka

Konie fryzyjskie to rasa masywna, bardzo silna i ciężka. Mimo dużej masy ciała są proporcjonalnie zbudowane, a ich wygląd jest dostojny i elegancki. Kłoda jest odrobinę wyższa w przedniej części. Grzbiet jest szeroki, klatka piersiowa głęboka. Konie mają około 155-160 cm wysokości w kłębie. Kończyny są dobrze umięśnione, stawy silne i dobrze widoczne. Nadpęcie jest dość długie z obficie owłosionymi szczotkami, przykrywającymi bardzo mocne i prawidłowo zbudowane kopyta.

Konie fryzyjskie są kare o gładkiej, lśniącej, krótkiej sierści, nie dopuszczalne są inne typy umaszczenia. Jedyną odmianą dopuszczalną u koni tej rasy jest malutka gwiazdka na czole powyżej linii oczu, wielkości 3,5 cm. Włosy grzywy oraz ogona są długie i falowane. Szczotki okalające pęciny koni są również czarne i dość długie. Kopyta, chrapy oraz błony śluzowe są również czarne. Oczy są duże i wyraźne, natomiast uszy małe i sierpowate. Głowa jest sucha i niezbyt duża o szlachetnym profilu, lekko przypominającym „szczupaczy”. Szyja jest długa i silnie umięśniona.

Kłąb nie jest widocznie zaznaczony na kłodzie. Łopatki są skośnie ustawione, żebra długie. Zad jest obficie umięśniony, zaokrąglony i lekko spadzisty.

Użytkowanie

Na kierunek użytkowania wpływa budowa i pokrój koni fryzyjskich. Są użytkowane zarówno w sportach jak i w rekreacji. Dobrze chodzą w zaprzęgach i pod siodłem. W dawnych czasach były wszechstronnie użytkowane w walkach, pod siodłem, w zaprzęgu, w rolnictwie i leśnictwie. Przez wiele lat były używane w celu doskonalenia innych ras. W dyscyplinach sportowych zyskały popularność dzięki zawodom kłusaków, w których zdobywały wysokie noty. 

Konie fryzyjskie, jako rodzima rasa holenderska była używana na różnego rodzaju uroczystościach państwowych chodząc w zaprzęgu i eleganckich dorożkach.

Obecnie konie fryzyjskie dzięki swoim wybitnym umiejętnościom, pięknej budowie i doskonałemu temperamentowi są używane głównie w konkursach ujeżdżeniowych.

Krzyżówki z końmi czystej krwi angielskiej dają świetne konie wykorzystywane w sportach. Konie fryzyjskie w dużej mierze przyczyniły się do powstania ras Dales i Fell.

Jest to rasa, którą cechuje zdrowie, odporność i dobre wykorzystanie paszy. Nie wymagają bardzo dobrych warunków utrzymania i żywieniowych, ponieważ nie należą do ras wrażliwych i specjalnie wymagających. Najwięcej uwagi trzeba poświęcić na pielęgnację bujnych grzyw i ogonów.

Temperament

Konie fryzyjskie mają niezwykle przyjazny temperament. Są energiczne, ale jednocześnie posłuszne i niezbyt płochliwe. Rzadko zdarzają się skłonności do niepożądanych zachowań i chorób tzw. narowów. Należą do ras wybitnie cierpliwych i mądrych, chętnych do nauki i pracy. Dzięki tym wspaniałym cechom idealnie nadają się do rekreacji, pracy z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki