Konie arabskie - opis, hodowla i charakterystyka

Konie czystej krwi arabskiej Wystawowy koń arabski

Konie arabskie należą do głównych ras gorącokrwistych. W Polsce hodowla koni tej rasy sięga XVIII wieku. Pierwsza i druga wojna światowa spustoszyła polską hodowlę koni czystej  krwi arabskiej. Rezerwy zaczęto gromadzić w Janowie Podlaskim, gdzie do tej pory znajdują się największe zasoby genetyczne koni arabskich.

Stadnina w Janowie Podlaskim posiada 300 koni czystej krwi arabskiej, w tym 100 matek. W hodowli występuje 8 rodów męskich i 14 linii żeńskich.

Koń arabski pochodzi z Bliskiego Wschodu, gdzie panują pustynne i półpustynne warunki, ubogie w paszę i wodę. Rasa ta jest niezwykle cenna, ze względu na pochodzenie, przystosowanie do niekorzystnych warunków, intensywną selekcję na cechy wytrwałości i dzielności.

Charakterystyka

Koń arabski należy do ras niewielkich, późno dojrzewających i użytkowanych przez długie lata. W kłębie mają około 160 cm, obwód klatki piersiowej wynosi 170-180 cm.

Posiadają krótką, lśniącą sierść, na ogół o umaszczeniu siwym, gniadym lub kasztanowatym.

Koń arabski jest uznawany za wzorzec piękna konia, cechuje go tzw. „bukiet” wspaniałych cech. Konie mają silną budowę, mocną konstytucję i głęboką klatkę piersiową. Ciało ma harmonijne, proporcjonalne kształty. Głowa jest mała o wydłużonym profilu, dość szerokim czole, silnie zaznaczonych chrapach i dużych oczach oraz zaokrąglonym podbródku. Górna warga jest płaska i średnio wybrzuszona, dolna odrobinę cofnięta.  Uszy są małe, wąskie i ruchliwe. Szyja jest długa, o łabędzim kształcie.

Na prostym, poziomo ustawionym zadzie występuje wysoko noszony ogon. Kończyny są silne, z dobrze zaznaczonymi mięśniami, widocznymi pod cienką i gładką skórą. Kopyta są mocne, twarde o elastycznym rogu kopytowym.

Bardzo dobrze wykorzystują paszę, mają szybką przemianę materii i prawidłowo funkcjonujący układ pokarmowy.

Konie arabskie cechuje bardzo dobra płodność i długowieczność. Dojrzałość płciową osiągają w 3-5 roku życia, a końcowy wzrost i rozwój przypada na 5 rok życia.

Koń arabski charakteryzuje się elegancją i płynnością w ruchu, ale również niezwykłą wytrzymałością i odpornością na ciężką pracę. Mają łagodny temperament, ale są bardzo żywiołowe. Są końmi chętnymi do pracy.

Galop koni arabskich jest lekki, bardzo szybki, zwrotny i wytrwały. Kłus jest wyrównany, również lekki, dynamiczny i posuwisty. Stęp przez niektórych uznawany jest za zbyt krótki.

Za wady rasy koni czystej krwi arabskiej uznawane są suche kończyny, podatne na urazy i częste błędy postawy tylnych nóg oraz zbyt żywy temperament.

Typy koni arabskich

Wśród koni arabskich wyróżnia się trzy typy, równie znane i rozpoznawane, różniące się cechami wyglądu i wytrzymałości.

Saklavi to typ koni uznawanych za najurodziwsze. Najczęściej mają siwe umaszczenie i charakterystyczny wklęsły profil głowy. Na świecie panuje powszechne twierdzenie, że są to konie pokazowe.

Kuhailan mają bardziej prosty profil, są na ogół gniade i uznawane za mniej urodziwe. Mają mocną i jędrną budowę, są wytrwałe i niezbyt wymagające. Należą do grupy koni „do pracy”.

Munighi najczęściej umaszczenie kasztanowate, budowa ciała nie jest jednorodna i wyrównana dla całego typu. Są uznawane za konie mniej wartościowe, szybkie na krótkich dystansach

Praca hodowlana

W kraju dąży się do utrzymania orientalnego wyglądu koni, prawidłowej budowy kośćca i mięśni, pokroju i wydajności w ruchu.

Największą rolę odgrywają przeróżne pokazy i championaty. Funkcje selekcyjne i promocyjne pełnią Narodowe Pokazy Koni Czystej Krwi Arabskiej i Championaty Europy. Polskie konie arabskie są znane na całym świecie, zdobywały liczne nagrody i wyróżnienia. Klacze arabskie (w przeciwieństwie do koni pełnej krwi angielskiej) mogą być poddawane inseminacji, dlatego państwa wymieniają się między sobą nasieniem, aby nie doprowadzić, szczególnie w Polsce, do krzyżowań krewniaczych.

Konie arabskie wykorzystywano również w celu poprawy cech innych ras, poprzez krzyżowanie. Dzięki tej rasie powstało kilkanaście znanych ras koni, tj. pełnej krwi angielskiej, angloaraby, konie trakeńskie.

Obecnie trwają prace nad uszlachetnianiem naszych polskich ras, takich jak małopolskie, wielkopolskie, polskie konie szlachetnej półkrwi.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki