Koń andaluzyjski - opis, hodowla i charakterystyka rasy

Koń andaluzyjski Konie andaluzyjskie w śniegu

Koń andaluzyjski jest rodzimą rasą hiszpańską, jego prawidłowa nazwa to Pura Raza Española, co oznacza Czysta Rasa Hiszpańska. Jest uznawany za wybitną rasę ujeżdżeniową o niezwykłych predyspozycjach, nie porównywalnych do innych koni hiszpańskich. Konie andaluzyjskie były doskonalone pod kątem prostokątnej budowy, wytrzymałości oraz zdolności do ujeżdżenia. Głównym ośrodkiem hodowli krzyżówek tych koni jest południe Hiszpanii, natomiast w czystości rasy hodowane są w okolicach Sewilli i Kordoby.

Głównym ośrodkiem szkoleniowym koni andaluzyjskich jest Królewska Andaluzyjska Szkoła Sztuki Jeździeckiej w Jerez de la Frontera w południowo-zachodniej Hiszpanii, krainie zwanej Andaluzją. W 2010 roku populacja na całym świecie wynosiła około 185 tysięcy osobników zarejestrowanych i ocenionych zgodnie z wzorcem rasowym.

Pochodzenie

Pochodzenie koni nie jest do końca ustalone, ponieważ istnieje kilka teorii. Najbardziej prawdopodobne jest pochodzenie z półwyspu Iberyjskiego, w związku z czym zaliczany jest do grupy koni iberyjskich. Wpłynęły na powstanie takich ras jak fryzyjska, neapolitańska czy lipicańska. Pierwsza Księga Hodowlana Koni Andaluzyjskich powstała w 1912 roku.

Pierwsze zapiski dotyczące tej rasy sięgają czasów zakonu mnichów z Kartuzów, którzy utrzymywali te konie w czystości rasy. W XVII wieku konie andaluzyjskie prawie wyginęły, ponieważ były krzyżowane z ogierami dużych ras i został zatracony wzorzec rasowy.

Jerez de la Frontera

W Akademii jeździeckiej w Jerez de la Frontera można obejrzeć na żywo pokaz tańca koni andaluzyjskich. Szkoła jest znana przede wszystkim z doskonalenia umiejętności koni dotyczących klasycznego dresażu, jazdy hiszpańskiej oraz powożenia.

W Akademii można się dowiedzieć wszystkiego na temat hodowli, utrzymania, żywienia oraz pielęgnacji koni rasy hiszpańskiej.

Charakterystyka

Typowy koń barokowy o szlachetnej i mocnej sylwetce. Konie w kłębie osiągają zazwyczaj około 152 cm.

Kształt ciała można wpisać w prostokąt. Jest to koń o proporcjonalnej i harmonijnej budowie. Głowa jest średniej wielkości, o prostym profilu, z tendencją do lekkiego garba w okolicy nosa. Oczy i uszy są dość duże. Ganesze są lekko zaokrąglone, bez nadmiernego umięśnienia. Chrapy i szpara jamy ustnej są średniej wielkości.

Szyja jest silnie umięśniona, dość krótka i wysoko osadzona. Kłąb jest wysoki i wyraźnie zarysowany, ale nie kościsty. Pierś jest szeroka i silnie umięśniona. Nogi są suche, bardzo silne, zakończone kopytami o mocnym i odpornym tworzywie. Na pęcinach mogą występować delikatne szczotki (owłosienie). Zad jest równo umięśniony, zaokrąglony i lekko ścięty. Ogon z bardzo długim prostym włosiem, dość nisko osadzony. Grzywa jest bardzo bujna, często włos jest falowany lub delikatnie kręcony. Skóra jest cienka i sprężysta, rysują się pod nią mięśnie i żyły. Sierść jest krótka i bardzo gładka.

U koni najczęściej występuje maść siwa, ale również można się spotkać z karą, gniadą, izabelowatą.

Użytkowanie

Konie andaluzyjskie są rasą szeroko wykorzystywaną w krzyżowaniu międzyrasowym uszlachetniającym. Są to konie użytkowane w rekreacji, lekkich pracach polowych i przede wszystkim w szeroko pojętym jeździectwie. Andaluzyjczyki są wierzchowcami używanymi w korridzie oraz przy różnego rodzaju świętach hiszpańskich. Są szkolone w tzw. „doma vaquera”, czyli stylu poganiaczy byków.

Świetnie sprawdzają się w konkursie skoków przez przeszkody, dyscyplinach ujeżdżania oraz westernie. Konie ze względu na swój dostojny chód są wykorzystywane w filmach dotyczących okresu Starożytności i filmach fantastycznych np. w Gladiatorze, Opowieściach z Narni oraz Władcy Pierścieni.

W dawnych czasach były uznawane za doskonałe konie wojenne, ponieważ cechowała je niezwykła odwaga i waleczność.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki