Koń haflinger - opis, hodowla i charakterystyka rasy

Konie rasy haflinger Koń haflinger - sylwetka

Haflingery są najczęściej używane przez jeźdźców rekreacyjnych. Niewielki, blondgrzywy konik jest bardzo silnym, może więc zabierać nas nawet na najdłuższe wycieczki, a jego przyjazny, łagodny wygląd i małe oczy pełne wyrazu sprawiają, że bez trudu zjednuje sobie serca nie tylko dzieci.

Pochodzenie i specyfika rasy

Pochodzenie każdego konia można z powodzeniem prześledzić w księgach hodowlanych, co doprowadzi nas do jednego z siedmiu ogierów założycielskich całej rasy. Najsławniejszym jest Folie, półkrwi arab, dzięki któremu prawie wszystkie obecne konie haflinger niezależnie od umaszczenia charakteryzują się bardzo jasną grzywą. Wywodzą się z miejscowości Hafling, od której zaczerpnęły nazwę, leżącą w Tyrolu, który w wyniku zawirowań politycznych po pierwszej wojnie światowej, został podzielony na część włoską i austryjacką. Z tego powodu istnieją dwa oficjalne związki hodowców. Oba dopuszczają krzyżowanie (wyłącznie na terenie Niemiec) z arabami, żeby zapobiec wulgaryzacji rasy. Haflingera uznaje się za szlachetnej krwi nawet jeżeli w ¼ jest arabem.

Początkowo koniki haflingerskie były nieco cięższe, miały krótkie nogi i znajdowały zatrudnienie w rolnictwie i jako zwierzęta juczne. Obecnie największe zapotrzebowanie jest na konie sportowe, o bardziej szlachetnym wyglądzie, nieduże ale o wyrazistym kłębie i perfekcji w ruchach. Udało się to osiągnąć niemieckim hodowcom – teraźniejszy haflinger jest lżejszy, umięśniony i harmonijnie zbudowany. Mimo jego małych wymiarów – około 140 centymetrów w kłębie, wbrew zasadom nie klasyfikuje się go jako kuca. Głowa o małych uszach i żywych oczach nie jest jedyną pamiątką udziału krwi arabskiej – kolejną są mocne kończyny i silne kopyta, które sprawiają, że konie tej rasy są świetnymi alpinistami i wytrwałymi wierzchowcami.

Haflingery cechuje bardzo silny charakter, dlatego bywają uparte. W kontaktach z ludźmi są jednak łagodne i chętne do pracy, świetnie nadają się dla dzieci i początkujących, do nauki jazdy. Są bardzo wytrzymałe, a rajdy i marsze na długie dystanse to dla nich prawdziwa radość.  Rasa charakteryzuje się niezwykłą inteligencją, bystrością i zdolnością szybkiego uczenia się.

Żywienie

Konie zimnokrwiste, jak haflingery,  mogą dostawać minimalnie więcej kalorii niż wskazuje na to ich dzienne zapotrzebowanie na energię, ze względu na to, że są cięższe w typie. Warto jednak zadbać o to, żeby nie były przepasione, gdyż nadmiarowe kilogramy mogą przeszkodzić nie tylko w planach treningowych i zmniejszać wytrzymałość i kondycję, ale także negatywnie wpłynąć na szanse zapłodnienia u klaczy i obniżać jakość nasienia ogierów. Żeby temu zapobiec należy przestrzegać kilku zasad.

Karmienie powinno się odbywać trzy razy dziennie w regularnych odstępach czasu, a odstęp między ostatnim posiłkiem wieczornym, a pierwszym porannym nie może przekraczać 12 godzin. Posiłek wieczorny zadajemy większy objętościowo, dzięki czemu żołądek zwierzęcia nie będzie obciążony w czasie treningu, gdyż duża część objętościowej paszy (na przykład siana czy zielonki) zdąży się strawić do rana. Trenujące lub pracujące konie powinny dostawać suchą paszę treściwą w proporcji około 3% ich masy ciała, z uwzględnieniem zapotrzebowania na białko, wapń i fosfor. Dla konika niewielkich rozmiarów, jak haflinger, jest to około 400 gram białka, 15 gram wapnia i 13 gram fosforu na dzień, ale dla ustalenia dokładniejszych dawek należy wziąć pod uwagę jeszcze obciążenie pracą i plany dotyczące rozrodu. Dawki są znacznie większe dla klaczy ciężarnych i karmiących. Jeżeli koń nie ma regularnego dostępu do pastwiska, albo jest ono kiepskiej jakości, należy również podawać mu witaminy i minerały. Najlepszym na to sposobem jest zwiększenie objętości zielonki kosztem siana albo paszy treściwej, ale czasami zdarza się, że musimy zaopatrzyć się w witaminizowane lub mineralizowane pasze pochodzenia przemysłowego.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki