Konie wielkopolskie – polska rasa gorącokrwista

Koń wielkopolski Koń wielkopolski

Konie wielkopolskie są jedną z najbardziej znanych w Polsce gorącokrwistych ras. Niestety należą do ras niedocenionych w świecie jeździectwa, a szkoda, bo mają olbrzymie możliwości w dyscyplinach typu WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego). Konie wielkopolskie zostały uznane za rasę z dniem utworzenia Księgi Stadnej Koni Wielkopolskich w 1965 roku. W 2012 roku polskie pogłowie koni rasy wielkopolskiej wynosiło około 20 tysięcy osobników. W księdze głównej Ksiąg Stadnych zanotowano około 1700 klaczy i 120 ogierów.

Pochodzenie

Dwie główne rasy, które przyczyniły się do powstania koni wielkopolskich, to konie mazurskie i poznańskie, których nie można już wyodrębnić jako oddzielnych rasy koni gorącokrwistych hodowanych w Polsce. Krzyżówka tych dwóch ras została jeszcze uszlachetniona pełną krwią angielską, czystą krwią arabską oraz poprzez angloaraby.

W Polsce próbowano prowadzić hodowle koni wielkopolskich z podziałem na trzy grupy ras. Konie poznańskie były utrzymywane w hodowlach zlokalizowanych w pobliżu Poznania oraz Bydgoszczy. Dwie najstarsze i najbardziej znane hodowle znajdują się w Posadowie, Racocie oraz Pępowie. Konie poznańskie były doskonalone głównie ogierami trakeńskimi. Konie mazurskie powstały głównie z krzyżowania koni wschodniopruskich i trakeńskich, utrzymywanych stadninach zlokalizowanych na Mazurach. Były dużo większe od poznańskich. W tworzeniu koni wielkopolskich pewną rolę odegrały również konie hanowerskie i pomorskie gryfy, które były doskonalone głównie pod kątem umiejętności, przydatności do skoków oraz pracy pod siodłem. Hodowle uległy likwidacji, ponieważ w tamtych czasach kładziono nacisk na rasy pociągowe, wykorzystywane w rolnictwie.

Różnice pomiędzy grupami rasy wielkopolskiej zaczęły się zacierać i tak utworzono Księgi Stadne Koni Wielkopolskich. Główne stada ogierów wielkopolskich znajdowały się w Sierakowie, Gnieźnie i Starogardzie. Obecnie hodowle rasy wielkopolskiej są głównie zlokalizowane w środkowej i zachodniej Polsce.

Użytkowanie

Konie wielkopolskie należą do ras użytkowanych w wielu kierunkach. Doskonale sprawdza się w pracy pod siodłem jak i w zaprzęgu. Oprócz tego mogą być wykorzystywane w rolnictwie, leśnictwie, sportach oraz rekreacji. Są tanie w utrzymaniu, niezbyt wymagające i odporne na niekorzystne warunki środowiska. Bardzo często są utrzymywane przez niewielkie, przydomowe prywatne stajnie, w których służą do przejażdżek, rajdów, zaprzęgów i dobrze sprawdzają się przy lekkich pracach polowych.

Temperament

Są to konie energiczne, ale jednocześnie bardzo spokojne, cierpliwe i posłuszne. Zajmują dobre miejsca w konkursach WKKW, są skoczne, szybkie, zwinne oraz zwrotne. Charakteryzują się wysoką sprawnością fizyczną, wytrzymałością i dzielnością w próbach.

Ruch

Konie wielkopolskie bardzo dobrze prezentują się w ruchu. W stępie stawiają obszerne i dość swobodne kroki, kłus jest zazwyczaj posuwisty. Galop i cwał jest nieporównywalnie szybki i obszerny, do innych ras gorącokrwistych. Chody powinny charakteryzować się dużą wydajnością i płynnością. Konie wielkopolskie poruszają się z elegancją, wykrok jest długi w porównaniu z innymi rasami.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki