Żywienie koni - racjonalne i zbilansowane

Konie w trakcie jedzenia Wypas koni

Prawidłowe żywienie koni zapewnia długotrwałe użytkowanie, utrzymanie zdrowia oraz efektywną pracę. Konie mają specyficzną budowę układu pokarmowego, który wymaga zadawania pasz o odpowiedniej strukturze. W warunkach naturalnych konie spożywają pasze objętościowe często i w małych ilościach. Przewód pokarmowy jest krótki, w związku z czym przemiana materii jest szybka. Konie należą do zwierząt wrażliwych na wszelkie raptowne zmiany w żywieniu, nieświeżość pasz oraz błędy w zbilansowaniu pasz.

Intensywność żywienia koni zależy od rodzaju i częstotliwości wykonywanej pracy, kondycji oraz temperamentu. Konie powinny mieć dostosowaną dawkę dzienną do potrzeb w zależności od wieku, stanu fizjologicznego oraz płci. Zadawane pasze powinny być świeże i dobrej jakości.

Bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego ma częstotliwość i cykliczność podawania paszy. W związku z przyspieszoną perystaltyką jelit oraz specyficzną budową układu trawiennego, pasze należy podawać w niewielkich ilościach, dość często, poić przed jedzeniem, a karmić minimum godzinę przed pracą.

Konie bardzo szybko uczą się regularności pór karmienia, dlatego należy pasze podawać o tych samych godzinach codziennie. Każda raptowna zmiana godzin lub rodzaju paszy może wywołać schorzenie układu pokarmowego. Należy pamiętać o zmniejszaniu ilości paszy podczas niepracujących dni, np. kiedy pojawi się kulawizna.

Pasze w żywieniu koni

Żywienie koni opiera się o pasze treściwe i objętościowe. Wykorzystywane są zarówno surowce paszowe pochodzące z własnego gospodarstwa, mieszanki paszowe pełnoporcjowe, uzupełniające, mineralno-witaminowe oraz dietetyczne.

Ogromną rolę w żywieniu letnim pełnią soczyste pasze objętościowe takie jak zielonka pochodząca z trwałych użytków zielonych oraz upraw polowych.

Oprócz ciętej zielonki łąkowej bardzo ważny jest wypas koni i pobieranie przez nie wybiórczo niektórych traw. Pastwisko powinno być podzielone na kwatery, które w miarę wyjadania przenosi się w miejsca bogate w trawy.

Kolejną paszą objętościową pełniącą ważną funkcję w żywieniu całorocznym jest siano. Siano jest wysuszoną mieszanką traw, motylkowatych i ziół. Stosuje się również susze z zielonek, kiszonki z traw i siana. Słoma stosowana jest jako ściółka, ale konie także ją chętnie jedzą. Służy ona regulacji trawienia, zapewnieniu uczucia sytości oraz zajęciu konia przeżuwaniem. W pewnej części może zastąpić siano.

Konie bardzo chętnie pobierają okopowe takie jak buraki pastewne, cukrowe i marchew. Jednak zastosowanie tych pasz, z roku na rok się zmniejsza, ze względu na problemy z magazynowaniem tych pasz, pracochłonnością podczas dokładnego czyszczenia oraz krótkim terminem przydatności.

Pasze treściwe to głównie zboża i produkty uboczne przemysłu spożywczego. Przeważnie stosuje się owies, jęczmień, kukurydzę, otręby pszenne, drożdże pastewne, len, poekstrakcyjne śruty.

Żywienie paszami gospodarskimi wymaga uzupełnienia substancji mineralnych i witamin. Najczęściej wykorzystuje się gotowe mieszanki mineralno-witaminowe dosypywane do pasz sypkich lub lizawki solne w boksach albo na pastwiskach i padokach.

Ostatnio wzrosło zainteresowanie dodatkiem ziół do pasz dla koni. Pełnią one funkcje regulacyjne w przewodzie pokarmowym, bilansują niedobór składników mineralnych i witamin oraz poprawiają smakowitość podawanych pasz.

Mieszanki paszowe najczęściej są uzupełnieniem podstawowej dawki, która składa się z pasz objętościowych. Tego typu karma na rynku występuje w formie sypkiej (kruszone lub gniecione) oraz granulatu.

Granulat jest wygodny dla hodowców, ze względu na zmniejszenie powierzchni przechowywania, zwiększenie trwałości, ułatwienie transportu oraz zmniejszenie pracochłonności podczas zadawania pasz.

Woda          

Konie powinny mieć swobodny dostęp do wody pitnej. Jeżeli woda pochodzi z sieci wodociągowej, można mieć pewność, że jej jakość jest odpowiednia. Natomiast woda pochodząca własnej studni, musi być odpowiednio przebadana bakteriologicznie, czy nie występuje nadmiar niektórych pierwiastków mogących powodować schorzenia. W nowoczesnych stajniach najczęściej wodę podaje się poprzez poidła automatyczne miskowe. Każdy koń w boksie powinien mieć dostęp do własnego poidła.

Podczas wypasu pastwiskowego konie powinny mieć dostęp do świeżej wody, dowożonej beczkowozami, ponieważ woda z naturalnych źródeł typu rzeczki lub jeziorka, najczęściej nie nadaje się do spożywania przez zwierzęta.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki