Rodzaje pasz dla koni i niezbędne informacje o właściwym żywieniu koni

Żywienie koni Pasze dla koni

W żywieniu koni stosowane są pasze objętościowe oraz treściwe. Pasze objętościowe dzielą się na pasze soczyste (zielonki, kiszonki, okopowe) oraz pasze suche (siano, słoma, plewy). Na pasze treściwe składają się głównie ziarna zbóż i motylkowate oraz produkty uboczne przemysłu spożywczego. Pasze mają za zadanie zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy oraz substancje mineralne.

Konie mają specyficzną budowę układu pokarmowego, a prawidłowe żywienie nie jest rzeczą prostą. Przy komponowaniu dawki pokarmowej dla konia należy wziąć po uwagę masę ciała zwierzęcia, rodzaj i intensywność wykonywanej pracy oraz odpowiednie pasze nie powodujące schorzeń układu pokarmowego. Konie często zapadają na typowe schorzenia związane z nieprawidłowym żywieniem. Można zdecydowanie obniżyć koszty utrzymania koni, stosując się do podstawowych zasad żywienia i wyboru odpowiednich pasz.

Pasze objętościowe

Pasze objętościowe dzielone są na soczyste oraz suche. Pasze soczyste stanowią główne źródło pokarmu w sezonie pastwiskowym – od wiosny do jesieni, natomiast pasze suche stanowią dodatek w sezonie pastwiskowym oraz podstawę żywienia zimowego. Do podstawowych pasz objętościowych soczystych zaliczane są zielonki, kiszonki, okopowe oraz owoce.

Zielonki

Zielonki dzieli się na dwa rodzaje, w zależności od pochodzenia:

Zielonki z trwałych użytków zielonych to rośliny pochodzące z łąk oraz pastwisk. Konie korzystają z nich samodzielnie na pastwiskach lub hodowcy koszą łąki i przywożą zielonkę do stajni, jeśli nie ma bezpośredniego dostępu do pastwisk.

Na tego typu zieloną masę składają się różne gatunki traw, ziół oraz motylkowatych. Trawy dzielą się na wysoko, średnio i małowartościowe, stanowią one największy udział w składzie zielonek. Konie mając możliwość wyboru na pastwisku, zjadają pasze najbardziej smakowite. Natomiast w koszonych zielonkach podawanych do boksu, raczej nie wybrzydzają i nie selekcjonują gatunków bardziej lubianych.

Do ulubionych gatunków można zaliczyć: kostrzewę, rajgras, koniczynę, wykę, mniszek lekarski, szczaw zwyczajny oraz babkę lancetowatą. Konie nie lubią takich gatunków jak: perz, tymotka łąkowa, kupkówka, koniczyna czerwona, wrzos kędzierzawy, janowiec, wilżyna. Zioła są pożądane w runi pastwiskowej, ale w umiarkowanych ilościach, ponieważ nadmiar w dawce może być niekorzystny i powodować zatrucia.

W całkowitej masie zielonej bardzo trudno uniknąć chwastów, niejadanych lub trujących. Na pastwisku konie omijają chwasty, w zielonce ciętej nie zawsze. Dlatego dobrze jest robić przegląd jakościowy pastwiska i sprawdzać, jaki udział stanowią chwasty niepożądane.

Pastwiska muszą być użytkowane w odpowiedni sposób, ponieważ przy nadmiernej obsadzie i wykorzystaniu można doprowadzić do degradacji. Do podstawowych zabiegów należy wypas kwaterowy oraz prawidłowe nawożenie i pielęgnacja. Stosowanie nawozów organicznych i mineralnych użyźnia glebę i zwiększa ilość zielonej masy pozyskanej z pastwiska lub łąki.

Zielonki cechują się zmienną zawartością składników odżywczych, związków mineralnych i witamin. Zawartość tych substancji zależy od ogromu czynników np. pogody, opadów, rodzaju gleby, sezonu wegetacyjnego, fazy rozwoju i wielu innych.

Zielonki z upraw polowych to głównie zielonki z motylkowatych takich jak: koniczyna czerwona, esparceta oraz lucerna i traw tj. kukurydza, owies, żyto, tymotka.

Inne zielonki z upraw polowych są rzadko stosowane, głównie dlatego, że konie niechętnie je pobierają np. gorczyca, rzepak i kapusta. W żywieniu koni stosowane są również liście buraków (przy czym niedopuszczalne jest zanieczyszczenie ich ziemią) oraz nać marchewki.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki