Uprawa chrzanu - wszystko co powinieneś wiedzieć!
Zapomniany pasternak powraca! Podpowiadamy, jak uprawiać to zdrowe warzywo
Zobacz także
Pasternak to roślina znana od bardzo dawna, ale dzisiaj w sumie zapomniana wskutek utraty znaczenia w XVIII w. na rzecz ziemniaków i marchwi. Dziś jednak znowu zaczyna być doceniana ze względu na bogactwo składników odżywczych i delikatny smak. Ciekawe jest to, że z wyglądu przypomina grubą pietruszkę, a w formie dzikiej można ją spotkać na wszystkich terenach strefy umiarkowanej. W Polsce jednak nadal nie należy do podstawowych spożywanych warzyw, o czym może świadczyć to, że uprawia się u nas tylko jedną odmianę – Półdługi Biały.
Opis
Z racji tego, że pasternak to roślina dwuletnia, w pierwszym roku wytworzy jadalny korzeń spichrzowy, a w drugim zakwitnie i zaowocuje. Wydłużonym kształtem i żółtawym kolorem będzie przypominać wspomnianą pietruszkę. Ważne jest również to, że dzięki zawartości olejków eterycznych nabędzie charakterystycznego zapachu.
Wymagania
Warzywo to należy sadzić w glebie próchniczej, przepuszczalnej, o odczynie zbliżonym do obojętnego i o dobrej kulturze. Wynika to z silnej budowy korzenia spichrzowego i stosunkowo powolnego wzrostu całej rośliny. Oprócz tego należy zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości wody, zwłaszcza latem, gdy tworzą się korzenie, czy też w momencie kiełkowania nasion.
Ponieważ pasternak to warzywo niezwykle wytrzymałe na chłody, nie będzie też potrzebowało specjalnego stanowiska ani nawet okrycia na zimę. Okazuje się bowiem, że nasiona zaczną kiełkować nawet przy 5°C. Mimo wszystko najlepszą temperaturą do prawidłowego wzrostu będzie ok. 16–18°C.
Zmianowanie
Ze względu na wspólne choroby i szkodniki nie wolno sadzić pasternaku w ziemi po innych roślinach korzeniowych ani po samym sobie, chyba że po co najmniej czterech latach. Dobrym przedplonem z kolei będą zboża czy np. por (jako warzywo mające właściwości odchwaszczające).
Uprawa
Pasternak wysiewa się wprost do gruntu z nasion jednorocznych. Robi się to wczesną wiosną, czyli mniej więcej od połowy marca do połowy kwietnia. Jeśli chodzi o konkretne dane, to kształtują się one w taki sposób: na 1 h przypada ok 6–8 kg nasion, które powinny znaleźć się w rowkach o głębokości 1–3 cm; odległość między rzędami musi mieć 30–45 cm, a w samym rzędzie – ok. 6 cm (w wypadku siewu pasowo-rzędowego odległość między pasami to 40–50 cm, a między rzędami – 20–25 cm).
Po miesiącu, gdy z każdego nasionka wybiją około cztery liście, trzeba usunąć z rządków najsłabsze okazy, tak, aby te pozostawione znajdowały się w odstępach po ok. 10 cm.
czytaj dalej...