Kapusta brukselska Red – odmiana o oryginalnych, purpurowych główkach

Kapusta brukselska Red to niezwykle oryginalna odmiana o wspaniałych walorach dekoracyjnych, wykształcane przez nią główki ubarwiają się bowiem na kolor purpurowy, który w Polsce w ogóle nie jest kojarzony z brukselkami. Jeśli zatem pragniemy w nietypowy sposób przyozdobić swoje grządki, warto rozważyć kupno nasion tej odmiany.

Opis

Kapusta brukselska Red osiąga dojrzałość zbiorczą umiarkowanie wcześnie, gdyż od daty wysadzenia rozsady na miejsce docelowe do terminu rozpoczęcia zbiorów mijają niecałe cztery miesiące. Nie powinno zatem zaskakiwać, że opisywana odmiana jest polecana do uprawy na zbiór jesienno-zimowy. Jej główki wyróżniają się z grona innych brukselek przede wszystkim niespodziewanym ubarwieniem – zamiast zielonego przyjmują kolor ciemnoczerwony lub fioletowy. Poza tym są ładnie uformowane, dosyć zwarte i licznie zgromadzone tuż przy łodydze. Ich charakterystyczny, wyrazisty smak sprawi, że zadowolą najbardziej wybredne gusta.

Wskazówki dotyczące uprawy:

  • Nasiona brukselki wysiej pod osłony (na rozsadnik, palety lub do skrzynek) w kwietniu.
  • Siewki wysadź do gruntu na przełomie maja i czerwca (z zachowaniem rozstawy ok. 50 × 50 cm).
  • Pamiętaj o zapewnieniu roślinom podłoża bogatego w próchnicę i wapń.

Zastosowanie

Brukselki Red spożywa się najczęściej bezpośrednio po zbiorze, ponieważ wtedy są najsmaczniejsze i zachowują pełnię swoich właściwości odżywczych. W warunkach pokojowych nie zaleca się przetrzymywać ich zbyt długo, w chłodni o wilgotności powietrza na poziomie 90% i temperaturze wynoszącej ok. -2°C mogą natomiast poleżeć do 10 tygodni. Prezentowana odmiana nie wykazuje przydatności do przetwórstwa.

Wartość odżywcza

W główkach kapusty brukselskiej znajduje się bardzo dużo witaminy C – 100 g surowca zawiera jej średnio 120 mg%. Oprócz tego ceni się w brukselce wysoką zawartość tiaminy oraz karotenu, fosforu, wapnia i żelaza. Stanowi ona również obfite źródło białka – w jej liściach jest go nawet do dwóch razy więcej niż w kapuście głowiastej, dlatego też brukselka powinna znaleźć się w każdej diecie.

Dagmara Deska

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki