Cebula Agostana – smaczna odmiana o śnieżnobiałych, kulistych cebulach

Cebula Agostana to odmiana o pięknych i idealnie kulistych zgrubieniach. Jej cebule robią wrażenie nie tylko swoim równomiernym kształtem, lecz także śnieżnobiałym kolorem suchej łuski. Poza tym są bardzo smaczne.

Opis

Prezentowana odmiana dojrzewa dość późno, ponieważ okres jej wegetacji trwa ok. 130 dni. Wytwarza wspaniałe cebule w kształcie kuli. Ich średnica wynosi od 6 do 8 cm, a waga waha się między 190 a 220 g, co oznacza, że osiągają bardzo duże rozmiary. Ich twardy, soczysty miąższ jest otoczony śnieżnobiałą, mocną łuską. Cebule Agostana cechują się bardzo dobrym smakiem, stosunkowo łagodnym w porównaniu do innych odmian, lecz niepozbawionym pikantnej nuty. Ich walory konsumpcyjne sprawiają, że świetnie sprawdzają się jako składnik sałatek czy dodatek do kanapek. Plony pozyskane z opisywanej odmiany znajdują popyt zarówno na rynku warzyw świeżych, jak i w przemyśle przetwórczym. Zdecydowanie gorzej nadają się do przechowywania, dlatego należy przetrzymywać je możliwie krótko.

Uprawa

Agostanę zaleca się uprawiać na wiosnę. Jej nasiona wysiewamy wprost na miejsce stałe pod koniec marca lub do połowy kwietnia (przyjęta norma: 3–4 kg/ha). Pamiętajmy, że odstępy między rzędami powinny wynosić ok. 30–40 cm, optymalne odległości między rosnącymi cebulami ustalono z kolei na 8–10 cm, zbyt gęste wschody należy więc odpowiednio wcześnie poddać przerywce. Pierwszego zbioru dorodnych, dojrzałych zgrubień można się spodziewać w okresie od trzeciej dekady lipca do połowy września.

Wskazówka:

Gwarancją wysokiego plonu w uprawie cebuli Agostana jest starannie przygotowane podłoże. Jesienią zaleca się zaorać glebę na głębokość ok. 20 cm, a następnie pozostawić w ostrej skibie na całą zimę. Na wiosnę z kolei trzeba rozkruszyć skorupę i wyrównać powierzchnię podłoża, a następnie spulchnić je oraz zbronować.

Dagmara Deska

NIE PŁACZ NAD CEBULĄ – ZMIERZ SIĘ Z NIĄ! ODPOWIEDZ NA PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO WARZYWA [QUIZ]

[1/13] Z botanicznego punktu widzenia jadalna część cebuli (tzw. piętka) to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki