Kapusta Roma Polana - mieszańcowa odmiana o delikatnych, smacznych liściach

Kapusta włoska Kapusta włoska

Liście kapusty włoskiej wykorzystać możemy do przygotowania pysznych gołąbków. Odmiana Roma Polana doskonale się do tego nadaje – jej główki są delikatne, pozbawione goryczy i bardzo smaczne. Ponadto kapusta ta nie przejawia tendencji do ich pękania.

Charakterystyka

Ta średnio późna (okres wegetacji trwa ok. 80-95 dni), mieszańcowa odmiana kapusty włoskiej zawiązuje kuliste lub lekko spłaszczone główki złożone z dużych, ciemnozielonych liści pokrytych silnym woskowym nalotem. Są one kruche, delikatne i słodkie (duża zawartość cukru). Główki, podobnie jak u odmiany Mira, osiągają masę ok. 1,8 kg i wykazują bardzo wysoką odporność na pękanie.

Uprawa

Nasiona kapusty Roma Polana wysiewamy pod osłonami w marcu lub w połowie kwietnia, a młode rośliny przesadzamy na miejsce stałe, w polu, od kwietnia do czerwca w rozstawie 67-70 x 40 cm. Zbioru spodziewać się możemy od lipca do października, w zależności od terminu siewu i sadzenia. Termin sadzenia musimy dostosować do panujących obecnie warunków, najlepiej wykonać to w ciepły, lecz pochmurny dzień – nie sadźmy jednak kapusty podczas opadu deszczu.

Roma Polana preferuje żyzne, zasobne w próchnicę i składniki pokarmowe, dość wilgotne i przewiewne gleby oraz słoneczne (to światłolubna roślina) i osłonięte od wiatru stanowisko.

Zastosowanie

Roma Polana to bardzo smaczna kapusta, pozbawiona goryczki, przez co doskonale nadaje się do zaopatrzenia świeżego rynku. Może być również krótkotrwale przechowywana.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki