Pomidor Adonis - nowa amatorska odmiana cechująca się wysokim wzrostem

Pomidor Adonis to nowość wśród odmian nadających się do uprawy przy podporach. Ze względu na to, że charakteryzuje się ciągłym typem wzrostu i staje się naprawdę wysoki, będzie wymagał palikowania. Na razie uznawany jest za roślinę amatorską.

Opis

Roślina ta odznacza się umiarkowaniem zarówno jeśli chodzi o siłę wzrostu, jak i zwartość pokroju. Wytwarzane przez nią grona będą pojedyncze, a przy tym najczęściej krótkie, ewentualnie średnio długie. Owoce z kolei wyrosną duże – ich waga wyniesie ok. 180–200 g. Zazwyczaj będą okrągłe, choć zdarzą się też takie o kształcie sercowatym i spłaszczonym. Nie wykażą również tendencji do zniekształceń czy pękania. Twardy miąższ będzie zaś czerwony, prawdziwie mięsisty i bardzo smaczny. Duży rdzeń mocno rzuci się w oczy, zupełnie tak samo, jak zwiększona liczba nieregularnie rozmieszczonych komór nasiennych. Najważniejsza jednak będzie sama skórka i jej barwa: z początkowo białozielonej zmieni się pod koniec dojrzewania w pięknie malinową. Będzie przy tym słabo żebrowana i bez zielonej piętki.

Uprawa

Odmiana ta jest odpowiednia i do uprawy w gruncie, i do hodowli pod osłonami. Nasiona powinno się wysiać między połową marca a początkiem kwietnia. W pierwszej dekadzie maja przesadza się rośliny do gruntu (oczywiście po wcześniejszym palikowaniu i hartowaniu, szczególnie jeśli uprawą docelową jest ta w polu). Proponowana rozstawa to 80 cm × 100 cm.

Zbiór i odporność

Adonis to odmiana średnio plenna i umiarkowanie wczesna. Oznacza to, że zradzane przez nią pomidory dojrzeją mniej więcej w 66 do 75 dni od momentu posadzenia w polu. Plon z jednej rośliny może wynieść od 6,5 do nawet 9,5 kg. Jeśli chodzi o tolerancję wobec chorób, to roślina ta jest wytrzymała na brunatną plamistość liści.

Bibliografia:

  1. Borowiak J., Pomidory w polu, Warszawa 2007, s. 49–50.
  2. Sadowniczy.pl, Pomidor gruntowy wysoki: malinowy Adonis.
  3. Waniorek A., Waniorek L., Pomidory. Energia dla zdrowia, Warszawa 1999, s. 9.
  4. Zielono.net, Pomidor gruntowy wysoki: malinowy Adonis (Lycopersicon esculentum).

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki