Bydło normandzkie - francuska rasa charakteryzująca się cętkowanym umaszczeniem

Bydło normandzkie to rasa typu mleczno-mięsnego, z naciskiem na pierwszy kierunek użytkowania. Byki i krowy o dużych gabarytach i charakterystycznym, cętkowanym umaszczeniu są malowniczą ozdobą francuskich pastwisk – stanowią wręcz atrakcję turystyczną, w innych krajach spotyka się je bowiem niezwykle rzadko.

Pochodzenie

Bydło normandzkie wywodzi się z Francji, gdzie jego przodkowie zostali przywiezieni najprawdopodobniej przez Wikingów. W innych źródłach można znaleźć informacje na temat starych francuskich ras lokalnych: cotentine, augeronne i cauchoise, które, krzyżowane z pochodzącymi z Anglii shorthornami, miały dać początek rasie normandzkiej. Pierwsze księgi hodowlane normandów powstały pod koniec drugiej połowy XIX w., a w latach 50. XX w. rasa ta stanowiła ¼  pogłowia bydła we Francji. Obecnie liczebność jej przedstawicieli spada – najliczniejsze stada utrzymuje się w Normandii, Bretanii oraz na terenach na północ od Loary, gdzie panuje łagodny, ciepły klimat i bydło przebywa na pastwiskach przez cały rok. Poza Francją rasa normandzka ma znaczenie marginalne.

Pokrój

Normandy łatwo rozpoznać po szerokich głowach z załamaniem między czołem a częścią nosową czaszki (tzw. camp de poing) a przede wszystkim – po nietypowym, często trójkolorowym umaszczeniu. Głowa czystorasowego zwierzęcia jest zawsze biała, nakrapiana brązowo, z szerokimi obwódkami wokół oczu i śluzawicy. Również tułów oraz nogi są białe i pokryte nieregularnymi, często rozległymi plamami w kolorach od jasnego do bardzo ciemnego brązu. Krowy osiągają 135-145 cm wysokości w kłębie i wagę 700-800 kg, byki zaś – 150-160 cm wysokości przy masie 1000-1300 kg. Sylwetka bydła normandzkiego jest masywna, z szeroką i głęboką klatką piersiową, która u byka może osiągnąć obwód 257 cm.

Płodność i rozród

Bydło normandzkie dojrzewa późno – krowy cielą się po raz pierwszy w wieku 33 miesięcy. Cielęta rodzą się duże – cieliczki ważą zazwyczaj 40 kg, buhajki natomiast 44 kg. Okres między wycieleniami trwa 378 dni.

Wydajność

Buhajki opasowe osiągają bardzo dobre przyrosty dobowe, wynoszące nawet 1300 g. Roczne samce ważą 500-550 kg. Średnia wydajność rzeźna bydła normandzkiego kształtuje się na poziomie 57%, a wydajność mleczna krów została w 2008 r. oszacowana na 6200 kg. Dzięki dobrej mleczności i wysokiej jakości mleka (4,4% tłuszczu i 3,6% białka) normandy doskonale sprawdzają się w roli mamek – jedna krowa może wykarmić do 3 cieląt.

Autor: Małgorzata Długosz

Bibliografia:

  1. Nowicki B. i in., Rasy zwierząt gospodarskich, PWN, Warszawa 2011, s. 62-63.
  2. Pawlak H., Znane i mniej znane rasy bydła, Pro Agricola Sp. z o. o. , Gietrzwałd 2013, s. 29-30.
  3. Sambraus H.H., Rasy zwierząt gospodarskich, MULTUM, Warszawa 2000, s. 62.

Źródło zdjęcia: Wikipedia, autor: ²°¹°°, licencja: Public Domain.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki