Kapusta Fantazja - odmiana o niezwykle równych i smacznych główkach

Jasnozielone liście, równiutkie kuliste, wyśmienite w smaku główki – to cechy wczesnej odmiany Fantazja, którą możemy wykorzystać do przygotowania smacznych gołąbków.

Charakterystyka

Ta wczesna, mieszańcowa odmiana kapusty białej głowiastej tworzy kulistego lub lekko wydłużonego kształtu, wyrównane główki złożone z żywo ubarwionych jasnozielonych, średniej wielkości liści z lekkim nalotem woskowym. Osiągają średnią masę 1,2-1,8 kg i nie wykazują dużej tendencji do pękania. Wewnętrzny głąb zwykle jest krótki. W gruncie okres wegetacji trwa 55-60 dni, w uprawie pod osłonami ok. 55 dni.

Uprawa

Kapustę odmiany Fantazja uprawiamy wyłącznie z rozsady (siew pod koniec stycznia lub w lutym), którą sadzimy w pierwszej lub drugiej dekadzie marca pod osłonami w rozstawie 40 x 50 cm, a na początku kwietnia do gruntu w rozstawie 67 x 40 cm. Odmianę tę możemy także prowadzić pod osłonami w zagęszczonej uprawie – w rozstawie 40 x 40 cm. Jeśli uprawiamy ją na polu, osłońmy włókniną, co spowoduje skrócenie okresu wegetacji i podniesienie wielkości plonu.

Fantazja, tak jak odmiana Benia, to wczesna kapusta, więc lepiej rosnąć będzie na lżejszych, dość wilgotnych glebach, zasobnych w składniki pokarmowe i próchnicę. Wybierzmy stanowisko słoneczne (jest światłolubnym warzywem) i osłonięte od wiatru.

Zbiór zwykle przeprowadzamy w drugiej lub trzeciej dekadzie maja, rzadziej na początku czerwca.

Zastosowanie

Fantazja to niezwykle smaczna odmiana kapusty o atrakcyjnych handlowym wyglądzie. Szczególnie polecana jest na świeży rynek, świetnie sprawdzi się w kuchni jako składnik surówek lub gołąbków.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki