Kapusta Haco - wczesna odmiana o smacznych, fioletowozielonych liściach

Piękne fioletowozielone liście o przyjemnym smaku, główki bardzo zwarte i odporne na pękanie – mowa o odmianie Haco, jednej z wcześniejszych odmian kapusty głowiastej czerwonej.

Charakterystyka

Haco to wczesna odmiana (okres wegetacji trwa ok. 95-110 dni) kapusty zawiązująca średniej wielkości, kuliste lub lekko kulisto-wydłużone, bardzo zwarte główki. Złożone są ze średniej wielkości, fioletowozielonych liści pokrytych silnym, srebrzystym woskowym nalotem.

Wewnętrzny głąb obejmuje ok. 50% wysokości główki, zaś głąb zewnętrzny jest wysoki – liście nie stykają z powierzchnią gleby. Odmiana ta nie wykazuje również tendencji do pękania główek.

Uprawa

Nasiona kapusty Haco wysiewamy od końca lutego do początku maja, przy wczesnym wysiewie rośliny sadzimy do gruntu w kwietniu, w rozstawie 50 x 40 cm, zaś w późniejszym siewie termin przesuwa się do lipca, a rozstawę możemy zwiększyć do 70 x 40 cm. Jeśli chcemy długotrwale przechowywać główki, nawet do marca, wybierzmy późniejszy termin uprawy.

Zbiór, w zależności od terminu siewu i sadzenia, przeprowadzamy od lipca do października. Przy odpowiednich warunkach uprawowych możemy spodziewać się plonu w wysokości 35-40 ton z 1 hektara.

Zastosowanie

Ze względu na przyjemny smak Haco polecana jest przede wszystkim na świeży rynek. Jeśli chcemy ją przechowywać, nic nie stoi na przeszkodzie – kapusty z późnych siewów mogą być długotrwale przechowywane, przy odpowiednich warunkach nawet do marca.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki