Kapusta pekińska Granaat – smaczna odmiana w typie Michihili

Kapusta pekińska Granaat to odmiana typowo amatorska. Należy do grupy roślin, które powinno się uprawiać wyłącznie z siewu wprost do gruntu, ponieważ bardzo źle znosi przesadzanie.

Opis

Odmiana ta dojrzewa umiarkowanie późno, okres jej wegetacji trwa bowiem od 65 do 70 dni. Wytwarzane przez nią główki wyróżniają się ciekawym wyglądem – są wyraźnie wydłużone (mogą osiągnąć od 30 do nawet 50 cm długości, podczas gdy ich średnica jest prawie trzykrotnie mniejsza), a ich żywozielone, zwarte liście mają mocno postrzępione brzegi. Poza tym okazują się nad wyraz chrupiące i soczyste oraz słodkie w smaku. Kształt główek określa się jako cylindryczny, nieznacznie zwężający się ku czubkowi. Kapusty prezentowanej odmiany cechują się również dorodnością – pojedynczy okaz waży przeciętnie ok. 2 kg. Należy przy tym podkreślić, że nadają się wyłącznie do bezpośredniego spożycia. Zarówno ich przetwarzanie, jak i dłuższe przechowywanie to zabiegi zdecydowanie odradzane.

Warto wiedzieć, że Granaat należy do grupy kapust pekińskich typu michihili. Najstarszą wywodzącą się z niej odmianą była kapusta Chihili, pochodząca z północnych rejonów Chin.

Pielęgnacja

Jednym z najważniejszych zabiegów związanych z uprawą tej odmiany jest jej odpowiednie nawadnianie. Rośliny, aby prawidłowo się rozwijać, wymagają dużej ilości wody na co dzień, a w okresie zawiązywania się główek ich zapotrzebowanie na wilgoć dodatkowo wzrasta. Gdy nastaną bardzo suche dni, należy co 2–3 dni podlewać rośliny w dawce ok. 10 mm. Jeśli zaniedbamy regularne zaopatrywanie kapusty Granaat w wodę, może się to skończyć zaburzeniem jej gospodarki wapniowej i, w efekcie, zamieraniem brzegów liści w główkach (choroba tipburn).

Dagmara Deska

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki