Pomidor Betalux - gruntowa odmiana idealna do uprawy w polskich warunkach

Pomidor Betalux to odmiana gruntowa mająca cechę partenokarpii. Oznacza to, że roślina ta jest w stanie wytwarzać owoce bez konieczności zapłodnienia, co okazuje się bardzo ważne w polskich warunkach klimatycznych, gdy temperatura w okresie kwitnienia i tworzenia się pomidorów spada w nocy poniżej 13°C. Ogólnie jest to odmiana niesprawiająca problemów i rodząca dużo prawdziwie smacznych słodkawo-kwaskowych owoców.

Opis

Roślina ta zaliczana jest do sztywnołodygowych karłowych – rośnie raczej słabo, ale zwarcie. Mimo wszystko osiągnie do ok. 60 cm wysokości. Owoce o wadze ok. 70–80 g będą kuliste, choć odrobinę spłaszczone, o ciemnoczerwonej i gładkiej skórce. Miąższ okaże się twardy, mięsisty, prawie jednolity. Ogólnie jednak pomidory te będą miały, niestety, tendencję do spękania i lekkich zniekształceń.

Uprawa

Ze względu na swoją raczej słabą siłę wzrostu odmiana ta może być spokojnie sadzona w zagęszczeniu – przykładowo na 1 ha uprawy przypaść może nawet 60 tys. roślin. Poleca się ją przede wszystkim do hodowli przyspieszonej, z której plony zostaną przeznaczone do bezpośredniego spożycia. Stanowisko, na którym będziemy chcieli wysiać nasiona, musi być półcieniste, ale i nasłonecznione; przy tym gleba powinna być nagrzana i dobrze nawodniona.

Zbiór

Betalux nada się do zbioru już w ok. 55–65 dni od daty siewu, czyli mniej więcej w pierwszej dekadzie lipca. Owocować będzie cały miesiąc, ale pod koniec dojrzewać będą raczej wyłącznie pojedyncze owoce.

Odporność

Ze względu na to, że jest to odmiana bardzo wczesna, to nie zostanie porażona przez zarazę ziemniaczaną. Jest za to podatna na alternariozę, która objawia się plamami na liściach. Mogą się one przebarwić także z powodu niedoboru magnezu, dlatego warto go nim nawozić. Oprócz tego Betalux dobrze radzi sobie z niską temperaturą.

Bibliografia:

  1. Balcerzak J., Legańska Z., Warzywnictwo, Warszawa 2000, s. 140–141.
  2. Borowiak J., Pomidory w polu, Warszawa 2007, s. 14, 38.
  3. Rumpel J., Uprawa pomidorów polowych, Kraków 2007, s. 32.
  4. ForumOgrodnicze.info, Opisy odmian pomidorów: Betalux.
  5. OgródWSieci.pl, Pomidor gruntowy: odmiana Betalux.

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki