Rolnice – nocne motyle atakują rzepak!

Rolnice są niepozornymi motylami z rodziny sówkowatych, które za dnia kryją się między roślinami, przy podłożu. Ich aktywność wzrasta dopiero o zmierzchu i w nocy, kiedy rozpoczynają żer. Niestety, należą do wielożernych szkodników glebowych, które powodują znaczne zniszczenia w uprawach. Preferują gleby lekkie i średnie, choć w ostatnich latach coraz częściej wybierają na czas zimowania gleby cięższe. Powszechnie występują w całym kraju, niemniej w uprawie rzepaku żeruje tylko kilka gatunków rolnic. Najczęściej pojawia się rolnica zbożówka (Agrotis segetum), rzadziej zaś rolnica panewka (Xestia c-nigrum), rolnica czopówka (Agrotis exclamationis) oraz rolnica gwoźdźówka (Agrotis ipsilon).

Ich pasożytowanie w stadium gąsienic następuje w lecie i na jesieni, a nalot zdarza się co kilka lat, zwłaszcza podczas wysokich temperatur, ciepłej jesieni oraz umiarkowanych opadów deszczu. Mimo nieregularnych nalotów motyli, lokalnie mogą stanowić duże zagrożenie dla upraw, zwłaszcza tych na glebach lekkich i zachwaszczonych.

Opis owadów i ich cykl rozwojowy

Wyrośnięte gąsienice rolnic zimują w glebie na głębokości około 25 cm. Początkowo mają żółty kolor, który z czasem zmienia się w zielonooliwkowy. Połyskujące ciało gąsienic pokryte jest ciemnymi plamami bądź smugami. Owady posiadają po trzy pary odnóży tułowiowych i pięć par odwłokowych. Na wiosnę wychodzą i wznawiają żerowanie na roślinach, a z czasem starsze larwy kryją się w glebie i tam pasożytują na korzeniach i bulwach. Czasami rolnice w nocy wychodzą na powierzchnię i podgryzają rośliny, które później przewracają się.

W maju dochodzi do przepoczwarzenia się, a pod koniec miesiąca pojawiają się nocne motyle pierwszego pokolenia. Motyle mają owłosione ciało, utrzymane w tonacji jasnobrązowej lub nieco ciemniejszej. Na przednich skrzydłach, znajdują się po trzy okrągłe lub przecinkowate plamki. Druga para skrzydeł jest jaśniejsza i zazwyczaj, gdy motyle spoczywają, chowają ją pod pierwszą parą tak, że jest niewidoczna. Samców wyróżniają dodatkowo grzebieniaste czułki i nieco jaśniejsze ubarwienie. Samice składają pojedynczo półkoliste, początkowo białe, potem stopniowo ciemniejące, aż wreszcie czerwone jaja na dolnej blaszce liściowej lub w glebie. Następnie rozwijają się z nich gąsienice, które żerują kilka tygodni, a od końca lipca lub w sierpniu pojawiają się motyle drugiego pokolenia. Czasem po złożeniu jaj wylęgają się gąsienice, których żerowanie trwa do października, a po skończeniu pasożytowania schodzą do gleby i zimują.

Szkodliwość

Rolnice są wielożercami, nie tylko uszkadzają rzepak, lecz także wiele roślin uprawnych, w tym zboża, warzywa, rośliny ozdobne i dziko rosnące. Największe straty powstają na początku wegetacji, ponieważ szczególnie narażony na szkody powodowane przez gąsienice rolnic jest wschodzący i rozwijający się rzepak. W skrajnych przypadkach zniszczone rośliny zamierają.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki